Evropa propadá novým drogám, Češi s ní drží krok

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 5. 2013 21:30
Úředníci nestačí nové látky zakazovat. A lékaři nevědí, co mohou způsobit

Brusel - Největším nebezpečím pro Evropu jsou stále nové drogy. Ty mají obdobný účinek jako ty tradiční, ale dosud nejsou v hledáčku úřadů.

A ve chvíli, kdy je některá z psychoaktivních látek zakázána, výrobci ji dokážou rychle nahradit jinou, varoval Brusel ve výroční zprávě.

Nebezpečí takových drog spočívá v tom, že s nimi uživatelé nemají zkušenosti, tudíž se mohou snadno předávkovat.

Dostatečně prozkoumány navíc nejsou ani jejich destruktivní účinky na lidský organismus, dodává Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou problematiku (EMCDDA).

Česko není výjimkou

"Čelíme ještě složitějšímu trhu se stimulanty a nevyčerpatelnému zdroji nových drog, jež jsou stále různorodější. Skutečnost, že loni bylo zachyceno přes 70 nových drog, je sama o sobě důkazem, že se protidrogová politika musí přizpůsobit měnícímu se trhu," je přesvědčena eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová.

Syntetické drogy ve vitríně ostravského obchodu. Tyhle už zakázali.
Syntetické drogy ve vitríně ostravského obchodu. Tyhle už zakázali. | Foto: Tomáš Netočný

Třicet z nově zachycených syntetických látek spadalo do kategorie kanabinoidů, tedy látek napodobujících účinky THC. Tyto výrobky, jejichž účinky mohou být velmi silné, zaznamenali téměř ve všech evropských zemích, a to včetně České republiky.

Nepřítelem úřadů je v tomto směru internet, kde mohou dealeři a jejich zákazníci uzavírat obchody na jakékoliv vzdálenosti.

Tradiční drogy ustupují

Dobrou zprávou je, že klesá počet uživatelů tradičních drog, zejména heroinu a kokainu. Snižuje se také výskyt nejrizikovějšího injekčního užívání.

V Česku počet narkomanů, kteří si heroin píchají, spíše stagnuje. Díky relativní dostupnosti péče o závislé se navíc daří držet (v evropském měřítku) velmi nízký počet infikovaných HIV (méně než 1 %). Nejvíce HIV pozitivních (více než 10 na milion obyvatel) hlásí pobaltské země a Portugalsko.

Česko se zároveň spolu se Slovenskem a Maďarskem řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel závislých na heroinu (podle odhadů EMCDDA 1,2 až 1,3 na 1000 obyvatel). Největší podíl závislých na tisíc obyvatel pozorují ve Spojeném království (8 - 8,6), Irsku (6,2 - 8,1) a Rakousku (5,2 - 5,5).

Nelichotivé první místo v rámci Evropské unie naopak Česku patří u konopných produktů. Zkušenost s nimi přiznává 42 % Čechů ve věku od patnácti do šestnácti let. Naproti tomu v Norsku zkoušelo marihuanu či hašiš jen 5 % školáků stejného věku.

Léčba závislosti na "trávě"

Obecně platí, že konzumace konopí stagnuje nebo lehce klesá a kuřáci marihuany si ji často pěstují sami.

Zajímavým jevem je výrazný nárůst počtu lidí, kteří se přicházejí léčit se závislostí na konopí. Počet takových klientů stoupl v posledních letech asi o třetinu z odhadovaných 45 000, hlášených v roce 2006, na 60 000 v roce 2011. To z konopí dělá nejčastěji uváděnou drogu mezi klienty, kteří poprvé vyhledají pomoc.

V Česku a na Slovensku to neplatí, protože do léčeben nejčastěji míří lidé závislí na pervitinu (metamfetaminu). Tato droga, dříve užívána téměř výhradně v Československu, už na některých místech vytlačuje amfetamin. To platí zejména pro pobaltské a skandinávské země.

Náznaky problémového užívání už ale byly zaznamenány také v Německu (kam se pervitin vyváží z ČR), v Řecku či na Kypru.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 57 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy