Evropa o Nečasově bruselském NE: Berlín ztratil Prahu

Martin Novák Martin Novák
31. 1. 2012 10:35
Nicolas Sarkozy českému postoji nerozumí, ale bere ho na vědomí
Foto: Reuters

Praha - Evropská média v hodnocení pondělního bruselského summitu vyzdvihují do popředí tři nejdůležitější události.

Fakt, že pakt rozpočtové odpovědnosti byl schválen, že to uvítal velmi optimistickou reakcí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a že k paktu se vedle Velké Británie, která své rozhodnutí oznámila už v prosinci, jako jediná nepřipojila Česká republika.

"Pětadvacet států ze sedmadvaceti se připojilo k Němci navrženému paktu pro přísnou rozpočtovou disciplínu. Jen Británie a Česká republika ne," napsala agentura Reuters.

Financial Times hodnotí summit jako vítězství německé kancléřky, ale dodávají: "Berlín však ztratil na summitu druhého signatáře, protože Česká republika oznámila, že se připojí k Británii a nebude souhlasit s paktem."

Sama Merkelová výsledek pondělních jednání označila za mistrovský výkon. Berlínský deník Der Tagesspiegel označil české odmítnutí za překvapivé. "Zatímco odmítavý postoj Británie se očekával, odmítnutí České republiky překvapilo," uvedl rovněž francouzský pravicový deník Le Figaro

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu o dluhové krzi přátelsky poklepává po rameni Petra Nečase. Žertuje s nimi stojící britský ministerský předseda David Cameron.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu o dluhové krzi přátelsky poklepává po rameni Petra Nečase. Žertuje s nimi stojící britský ministerský předseda David Cameron. | Foto: Reuters

Cituje také francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který po summitu řekl: "Češi svůj nesouhlas vysvětlovali ústavními důvody."

"Nejsem dostatečně obeznámen se všemi podrobnostmi o tom, co se děje v Praze, abych pochopil, proč to, co bylo v prosinci přijatelné, najednou přijatelné není," řekl po summitu Sarkozy.

Český premiér Petr Nečas podle něj partnerům oznámil, že z ústavních důvodů se nechce k chystané smlouvě připojit. "Vzali jsme toto rozhodnutí na vědomí. Bude to smlouva mezi pětadvaceti členy," dodal francouzský prezident.

Agentura AFP začíná své zpravodajství ze summitu větou: "Všechny členské země Evropské unie s výjimkou Británie a České republiky podepsaly dohodu, která má přesvědčit investory o tom, že státy udrží své rozpočty v rovnováze, jinak budou čelit automatickým sankcím."

Polský deník Gazeta Wyborcza uvádí, že "Češi si nejsou jistí ratifikačním procesem".

Po prosincovém summitu měly výhrady k navrhovaným opatřením také Švédsko a Evropskou komisí kritizované Maďarsko. Obě země ale nakonec v pondělí podepsaly, stejně tak jako Polsko, které si jako podmínku dalo účast na summitech eurozóny i pro státy, které zatím jednotnou evropskou měnu nepoužívají.

Podle Gazety Wyborczy polský premiér Donald Tusk nakonec souhlasil s paktem rozpočtové odpovědnosti i proto, že nechce rozdělení Evropské unie na dva bloky.

Agentura Reuters dále konstatuje, že na rozdíl od prosincového summitu tentokrát vládl mezi britskou a francouzskou delegací "klid zbraní" a Sarkozy ani britský premiér David Cameron se nepouštěli do konfrontace.

Z francouzské strany je ale další osud paktu nejasný. Kandidát socialistů na prezidenta Francois Hollande už řekl, že pokud v květnu volby vyhraje a stane se prezidentem, bude chtít vyjednat novou dohodu.

Hollande má přitom podle průzkumů větší šanci vyhrát než Sarkozy. 

 

Právě se děje

Další zprávy