Evropa neúspěšně bojuje s marihuanou

Red Zah, ČTK
1. 3. 2006 2:00
Vídeň/Praha - Evropa se potýká s užíváním marihuany mezi mladými lidmi. Nejméně čtyřicetkrát ji za loňský rok užilo v Evropské unii patnáct procent studentů ve věku patnácti let.
Ženy toužící otěhotnět by se měly marihuaně rozhodně vyhýbat.
Ženy toužící otěhotnět by se měly marihuaně rozhodně vyhýbat. | Foto: Aktuálně.cz

Uvedla to zpráva Mezinárodního úřadu pro kontrolu narkotik za rok 2005, která byla zveřejněna v sídle OSN ve Vídni.

Mezi země s vysokou mírou užívání marihuany zařadila INCB Českou republiku, Francii, Irsko, Švýcarsko a Velkou Británii. Konopí se pěstuje nadále v mnoha evropských státech, přičemž k předním pěstitelům patří Albánie a Nizozemsko, uvedla zpráva.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Češi patří mezi milovníky marihuany 

Za největší milovníky marihuany v Evropě označila mladé Čechy i tři roky stará Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách. Podle ní ji v Česku okusilo asi 44 procent patnáctiletých a šestnáctiletých. V Česku se experimentuje s marihuanou a extází ve větší míře než jinde v Evropě, ale z hlediska vážného užívání tvrdších drog jsme na tom dobře, řekl ČTK Viktor Mravčík z Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti.

Zpráva rovněž považuje Českou republikou společně s některými pobaltskými státy za jediné země, kde se vyrábějí drogy obsahující metamfetamin, například pervitin.

Jedna z prvních značek, které se začínají objevovat v dosud velmi tolerantním Nizozemí. Za kouření marihuany na veřejnosti může být udělena pokuta 50 euro.
Jedna z prvních značek, které se začínají objevovat v dosud velmi tolerantním Nizozemí. Za kouření marihuany na veřejnosti může být udělena pokuta 50 euro. | Foto: Reuters

Kokainu se v Čechách tolik nedaří

Ze stále většího množství zadrženého kokainu a lidí, kteří se chtějí ze závislosti na něm léčit, je možno podle dokumentu vyvodit, že zneužívání této drogy je neobyčejně rozšířeno.

Monitorování ukázalo, že užívání kokainu stoupá mezi mladými v Dánsku, Německu, Španělsku a Velké Británii a v některých oblastech Rakouska, Řecka, Irska a Itálie. V Nizozemsku a Španělsku je kokain po heroinu druhou drogou, jejíž závislost se
léčí ve specializovaných centrech, uvádí zpráva.

Dokument uvádí, že navzdory snadnější dostupnosti heroinu se jeho zneužívání v západní Evropě udržuje na stejné úrovni nebo klesá. Téměř všechen heroin je dovážen do Evropy z Afghánistánu. Pašování "bílé smrti" zesílilo do Ruska, které v roce 2004 zabavilo rekordní množství 3,8 tuny drogy.

Evropa dodává taneční drogu

Evropa je stále světovým ilegálním dodavatelem látky zvané MDMA (extáze). Jde o takzvanou taneční drogu, která vyvolává příliv energie a dobré nálady po několik hodin. MDMA se pašuje z Evropy do Austrálie, Kanady, Japonska a Jihoafrické republiky.

Mezinárodní úřad pro kontrolu narkotik ve své zprávě varoval před legalizací a zřizováním místností pro aplikaci drogy injekčními stříkačkami. Upozornil, že je to v přímém rozporu s mezinárodními úmluvami o potírání narkotik. Za politováníhodné proto označil otevření takového střediska v Norsku v roce 2005.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy