Evropa neúspěšně bojuje s marihuanou

Red Zah, ČTK
1. 3. 2006 2:00
Vídeň/Praha - Evropa se potýká s užíváním marihuany mezi mladými lidmi. Nejméně čtyřicetkrát ji za loňský rok užilo v Evropské unii patnáct procent studentů ve věku patnácti let.
Ženy toužící otěhotnět by se měly marihuaně rozhodně vyhýbat.
Ženy toužící otěhotnět by se měly marihuaně rozhodně vyhýbat. | Foto: Aktuálně.cz

Uvedla to zpráva Mezinárodního úřadu pro kontrolu narkotik za rok 2005, která byla zveřejněna v sídle OSN ve Vídni.

Mezi země s vysokou mírou užívání marihuany zařadila INCB Českou republiku, Francii, Irsko, Švýcarsko a Velkou Británii. Konopí se pěstuje nadále v mnoha evropských státech, přičemž k předním pěstitelům patří Albánie a Nizozemsko, uvedla zpráva.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Češi patří mezi milovníky marihuany 

Za největší milovníky marihuany v Evropě označila mladé Čechy i tři roky stará Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách. Podle ní ji v Česku okusilo asi 44 procent patnáctiletých a šestnáctiletých. V Česku se experimentuje s marihuanou a extází ve větší míře než jinde v Evropě, ale z hlediska vážného užívání tvrdších drog jsme na tom dobře, řekl ČTK Viktor Mravčík z Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti.

Zpráva rovněž považuje Českou republikou společně s některými pobaltskými státy za jediné země, kde se vyrábějí drogy obsahující metamfetamin, například pervitin.

Jedna z prvních značek, které se začínají objevovat v dosud velmi tolerantním Nizozemí. Za kouření marihuany na veřejnosti může být udělena pokuta 50 euro.
Jedna z prvních značek, které se začínají objevovat v dosud velmi tolerantním Nizozemí. Za kouření marihuany na veřejnosti může být udělena pokuta 50 euro. | Foto: Reuters

Kokainu se v Čechách tolik nedaří

Ze stále většího množství zadrženého kokainu a lidí, kteří se chtějí ze závislosti na něm léčit, je možno podle dokumentu vyvodit, že zneužívání této drogy je neobyčejně rozšířeno.

Monitorování ukázalo, že užívání kokainu stoupá mezi mladými v Dánsku, Německu, Španělsku a Velké Británii a v některých oblastech Rakouska, Řecka, Irska a Itálie. V Nizozemsku a Španělsku je kokain po heroinu druhou drogou, jejíž závislost se
léčí ve specializovaných centrech, uvádí zpráva.

Dokument uvádí, že navzdory snadnější dostupnosti heroinu se jeho zneužívání v západní Evropě udržuje na stejné úrovni nebo klesá. Téměř všechen heroin je dovážen do Evropy z Afghánistánu. Pašování "bílé smrti" zesílilo do Ruska, které v roce 2004 zabavilo rekordní množství 3,8 tuny drogy.

Evropa dodává taneční drogu

Evropa je stále světovým ilegálním dodavatelem látky zvané MDMA (extáze). Jde o takzvanou taneční drogu, která vyvolává příliv energie a dobré nálady po několik hodin. MDMA se pašuje z Evropy do Austrálie, Kanady, Japonska a Jihoafrické republiky.

Mezinárodní úřad pro kontrolu narkotik ve své zprávě varoval před legalizací a zřizováním místností pro aplikaci drogy injekčními stříkačkami. Upozornil, že je to v přímém rozporu s mezinárodními úmluvami o potírání narkotik. Za politováníhodné proto označil otevření takového střediska v Norsku v roce 2005.

 

Právě se děje

Další zprávy