Evropa hladoví. Nedostatek jídla má 43 milionů lidí

Zahraničí Zahraničí
11. 10. 2013 9:20
Za poslední tři roky prudce přibylo Evropanů odkázaných na rozdávané jídlo.
Jídlo pro lidi bez domova.
Jídlo pro lidi bez domova. | Foto: Reuters

Ženeva - Počet Evropanů, odkázaných na polévky a jídlo rozdělované humanitáními organizacemi, povážlivě vzrostl. Podle Červeného kříže a Červeného půlměsíce v Evropě hladoví 43 milionů lidí.

Novou zprávu zveřejnila federace obou organizací (IFRC) ve švýcarské Ženevě. Vychází z vlastního průzkumu v terénu, ale i z dat Eurostatu.

Chudobou je podle zprávy na kontinentě bezprostředně ohroženo 120 milionů lidí. Zhruba 18 milionů Evropanů dostává potravinovou pomoc financovanou Evropskou unií.

"Evropa je konfrontována s nejhorší humanitární krizí za posledních šest let," uvedl generální tajemník IFRC Bekele Geleta.

Byť se několik málo zemí z finanční krize pomalu "otřepává", jinde upadly kvůli jejím důsledkům do chudoby další miliony lidí.

Část dat sesbíraly pobočky Červeného kříže a Červeného půlměsíce ve 22 evropských zemích. Vyplynulo z nich, že za uplynulé tři roky vzrost počet lidí, kteří si k nim chodí pro jídlo, o 75 procent.

K vůbec nejpostiženějším zemím patří Itálie. Kvůli následkům dluhové krize je tam navíc stále obtížnější sesbírat pro potřebné finanční pomoc, upozornil Francesco Rocca, prezident Červeného kříže v Itálii.

"Krizi během posledních pěti let za oběť padly miliony životů. A situace se stále zhoršuje," varoval Bekele Geleta.

 

Právě se děje

Další zprávy