Nacionalisté na vzestupu: Ochráníme vás před migranty i Bruselem, tvrdí. Kde uspěli?

Hana Vařáková Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 10. 9. 2018 14:12
Nacionalistická strana Švédští demokraté slaví nejlepší výsledek v historii. V nedělních volbách je podpořilo téměř 18 procent voličů. Nejde o jedinou stranu s krajně pravicovou rétorikou, které se v Evropě daří. Podívejte se na další země, kde nacionalisté uspěli.
Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson se raduje z výsledku parlamentních voleb.
Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson se raduje z výsledku parlamentních voleb. | Foto: Reuters

Švédsko

V nedělních parlamentních volbách posílila nacionalistická strana Švédští demokraté, získala 17,6 procenta hlasů.

Vzestup této strany, v jejímž čele stojí Jimmie Akesson, se očekával. Švédští demokraté nastolili v kampani jako hlavní téma imigraci a bezpečnost. Švédy trápí hlavně kriminalita na převážně chudých přistěhovaleckých předměstích.

Podpora krajně pravicových Švédských demokratů roste. Ve volbách v roce 2010 získali šest procent hlasů, v roce 2014 už více než třináct. Předvolební průzkumy ale straně předpovídaly ještě větší úspěch než necelých 18 procent.

Z nedělních voleb vzešli jako vítězové sociální demokraté s 28,4 procenty hlasů. Oproti předchozím volbám si ale strana pohoršila, je to její nejhorší volební zisk za poslední desetiletí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy