Nacionalisté na vzestupu: Ochráníme vás před migranty i Bruselem, tvrdí. Kde uspěli?

Hana Vařáková Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 10. 9. 2018 14:12
Nacionalistická strana Švédští demokraté slaví nejlepší výsledek v historii. V nedělních volbách je podpořilo téměř 18 procent voličů. Nejde o jedinou stranu s krajně pravicovou rétorikou, které se v Evropě daří. Podívejte se na další země, kde nacionalisté uspěli.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Maďarsko

Dubnové parlamentní volby v Maďarsku jasně vyhrála nacionalistická konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tento politik se tak stal předsedou vlády už počtvrté, z toho potřetí v řadě.

Svou předvolební kampaň založil Fidesz na posilování strachu Maďarů z uprchlíků. Krátce po volbách Orbán prohlásil, že jeho "vítězství dává Maďarům příležitost ochránit sebe samé a Maďarsko". Už předtím podle médií varoval před "Evropou se smíšenou populací a bez pocitu identity", za což sklidil kritiku, že je rasista.

Maďarsko patří v rámci Evropské unie vedle Polska, Česka a Slovenska k nejhlasitějším odpůrcům povinného přijímání žadatelů o azyl. Dlouhodobě odmítá systém kvót, který přerozděluje migranty mezi jednotlivými členskými zeměmi EU.

Maďarská vláda nedávno také schválila kontroverzní zákon s pracovním názvem "Stop Soros". Ten kriminalizuje lidi, kteří nelegálním migrantům pomáhají. Často jde o nevládní organizace, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Orbán ho viní z politického vměšování do záležitostí Maďarska a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy.

Pokud parlament zákon schválí, bude trestné například i poskytování informačních letáků žadatelům o azyl, právní poradenství nebo potravinová pomoc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy