Nacionalisté na vzestupu: Ochráníme vás před migranty i Bruselem, tvrdí. Kde uspěli?

Hana Vařáková Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 10. 9. 2018 14:12
Nacionalistická strana Švédští demokraté slaví nejlepší výsledek v historii. V nedělních volbách je podpořilo téměř 18 procent voličů. Nejde o jedinou stranu s krajně pravicovou rétorikou, které se v Evropě daří. Podívejte se na další země, kde nacionalisté uspěli.
Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson se raduje z výsledku parlamentních voleb.
Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson se raduje z výsledku parlamentních voleb. | Foto: Reuters

Švédsko

V nedělních parlamentních volbách posílila nacionalistická strana Švédští demokraté, získala 17,6 procenta hlasů.

Vzestup této strany, v jejímž čele stojí Jimmie Akesson, se očekával. Švédští demokraté nastolili v kampani jako hlavní téma imigraci a bezpečnost. Švédy trápí hlavně kriminalita na převážně chudých přistěhovaleckých předměstích.

Podpora krajně pravicových Švédských demokratů roste. Ve volbách v roce 2010 získali šest procent hlasů, v roce 2014 už více než třináct. Předvolební průzkumy ale straně předpovídaly ještě větší úspěch než necelých 18 procent.

Z nedělních voleb vzešli jako vítězové sociální demokraté s 28,4 procenty hlasů. Oproti předchozím volbám si ale strana pohoršila, je to její nejhorší volební zisk za poslední desetiletí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy