Nacionalisté na vzestupu: Ochráníme vás před migranty i Bruselem, tvrdí. Kde uspěli?

Hana Vařáková Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 10. 9. 2018 14:12
Nacionalistická strana Švédští demokraté slaví nejlepší výsledek v historii. V nedělních volbách je podpořilo téměř 18 procent voličů. Nejde o jedinou stranu s krajně pravicovou rétorikou, které se v Evropě daří. Podívejte se na další země, kde nacionalisté uspěli.
Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson se raduje z výsledku parlamentních voleb.
Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson se raduje z výsledku parlamentních voleb. | Foto: Reuters

Švédsko

V nedělních parlamentních volbách posílila nacionalistická strana Švédští demokraté, získala 17,6 procenta hlasů.

Vzestup této strany, v jejímž čele stojí Jimmie Akesson, se očekával. Švédští demokraté nastolili v kampani jako hlavní téma imigraci a bezpečnost. Švédy trápí hlavně kriminalita na převážně chudých přistěhovaleckých předměstích.

Podpora krajně pravicových Švédských demokratů roste. Ve volbách v roce 2010 získali šest procent hlasů, v roce 2014 už více než třináct. Předvolební průzkumy ale straně předpovídaly ještě větší úspěch než necelých 18 procent.

Z nedělních voleb vzešli jako vítězové sociální demokraté s 28,4 procenty hlasů. Oproti předchozím volbám si ale strana pohoršila, je to její nejhorší volební zisk za poslední desetiletí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy