Evo Morales zvolen vůdcem "Cocaleros"

rst, Reuters
14. 2. 2006 10:11
Cochabamba - Znesvářené frakce bolívijských pěstitelů koky se v pondělí dohodly na svém vůdci pro další dva roky. Nestal se jim nikdo jiný než populární zkušený pěstitel - prezident Evo Morales.
Evo Morales obdržel věnec z lístků koky během prosincové návštěvy domovské oblasti Chapare, asi 600 km jihovýchodně od hlavního města La Paz. V pozadí viceprezident Alvaro Garcia.
Evo Morales obdržel věnec z lístků koky během prosincové návštěvy domovské oblasti Chapare, asi 600 km jihovýchodně od hlavního města La Paz. V pozadí viceprezident Alvaro Garcia. | Foto: Reuters

Morales, čerstvě zvolený první domorodý jihoamerický prezident, vstoupil do politiky jako vůdce pěstitelů koky v tropickém regionu Chapare.

"Nic se nezmění. Evo musí pokračovat ve vedení šesti federací pěstitelů, jak to dělá už od roku 1988," uvedl pro agenturu Reuters organizátor kongresu v Cochobambě Asterio Romeo.

Podpora "Cocaleros" je důležitá

Podpora pěstitelů je pro Moralese velmi důležitá, pokud chce splnit požadavky mnoha dělnických a sociálních hnutí v nejchudší jihoamerické zemi. "Cocaleros", jak se pěstitelům říká, jsou obzvlášť nepoddajní.

Stojíce před nápisem "dlouhý život pro koku, smrt pro Yankees," zahájil v sobotu prezident Morales kokový kongres a vyzval farmáře, aby respektovali vládní smlouvu omezující množství koky, kterou může každá rodina vypěstovat.

Prezident, jenž je znám svým nekonformním oblečením, uvedl, že vyznačení tzv. "cato" - parcel o velikosti 0,16 hektarů - bylo nejlepší cestou, jak zamezit drogovému obchodu a "jak zastavit USA, aby o nás nemluvily ve špatném světle."

Drobný pěstitel suší lístky koky v bolívijské Eterazamě. Z oblasti Chapare pochází také prezident Morales.
Drobný pěstitel suší lístky koky v bolívijské Eterazamě. Z oblasti Chapare pochází také prezident Morales. | Foto: Reuters

Hledání jiného odbytu pro koku

Bolívie je po Kolumbii a Peru třetím největším producentem kokainu a Washington velmi bedlivě sleduje Moralesovo počínání v této choulostivé oblasti.

Spojené státy, mimochodem největší dovozce humanitární pomoci do Bolívie, tvrdí, že v oblasti Chapare, ze které prezident pochází, většina koky končí u drogových dealerů. Chudí farmáři však tvrdí, že koka je většinou užívána pro tradiční účely, jako jsou léčivé prostředky nebo pomoc proti horské nemoci.

Klíčovým prvkem v Moralesově kokové politice je hledat větší komerční užití koky a zamezit tak jejímu používání pro výrobu kokainu. Vyjmutí kokových lístků ze seznamu látek pro výrobu narkotik však splní daleko obtížněji, nicméně průzkum na toto téma právě probíhá.

 

Právě se děje

Další zprávy