Ve většině zemí EU vloni klesla naděje dožití, v devíti státech včetně Česka o rok

ČTK ČTK
8. 4. 2021 18:30
V naprosté většině zemí Evropské unie vloni meziročně klesla naděje dožití. V devíti zemích, a to včetně České republiky, ukazatel klesl ve srovnání s rokem 2019 o jeden rok a více, ukázaly údaje evropského úřadu Eurostat. Mírný růst naděje dožití zaznamenaly jen Dánsko a Finsko. V posledních desetiletích naděje dožití v západní Evropě neustále rostla, její pokles je od 60. let výjimečným jevem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejvyšší pokles zaznamenalo Španělsko, kde se naděje dožití snížila o více než rok a půl, informoval ve středu Eurostat. O zhruba rok a půl klesla také v Bulharsku, Litvě, Polsku a Rumunsku. V České republice indikátor zaznamenal propad o jeden rok. České děti narozené v roce 2020 by se tak měly v průměru dožít 78 let a čtyř měsíců. To je stejný údaj jako v roce 2013. O jeden až dva měsíce se naděje dožití zvýšila v Dánsku a Finsku.

Naděje dožití uvádí předpokládaný věk, kterého se dožijí děti narozené v daném roce. Údaj výrazně ovlivňují stav zdravotnictví, životního prostředí, ekonomiky či bezpečnostní situace v zemi.

Kvůli chybějícímu údaji z Irska Eurostat nezveřejnil unijní průměr za loňský rok. Ten však bude takřka jistě nižší než v roce 2019, kdy unijní naděje dožití činila 81 let a čtyři měsíce. V České republice byl tehdy údaj o dva roky nižší. V letech 2010 až 2019 se unijní údaj zvýšil o rok a půl.

V roce 2019 byl údaj nejvyšší ve Španělsku, kde dosahoval 84 let. Letos je Španělsko druhé společně s Itálií a Švédskem. V těchto třech zemích ukazatel dosáhl 82 let a pěti měsíců. Nejvyšší byl na Maltě s 82 lety a osmi měsíci. Nejnižší byl v Bulharsku se 73 lety a osmi měsíci a v Rumunsku se 74 lety a třemi měsíci.

Naděje dožití se v posledních desetiletích v evropských zemích zvyšovala. Od 60. let v západní Evropě rostla každé desetiletí i o dva roky, v posledních dekádách se ale růst zpomaloval. Eurostat poukázal, že pokles byl zaznamenán v době, kdy státy Evropské unie čelily pandemii covidu-19.

Letos Eurostat uvedl, že během trvání epidemie v loňském roce, a sice od března do prosince, zemřelo o 580 000 lidí více, než činil průměr z předchozích let.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Hamáček pověřil velvyslance v USA a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání Bidena s Putinem Prahu. Vše je podle něj na začátku

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy