Eurosmlouva chce čas, shodli se Klaus a Kaczyński

Redakce ZAH
24. 7. 2008 19:55
Rozhodující je Irsko, míní oba prezidenti
Prezident Václav Klaus s manželkou Livií a polský prezident Lech Kaczynski s ženou Marií.
Prezident Václav Klaus s manželkou Livií a polský prezident Lech Kaczynski s ženou Marií. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý odpůrce evropské ústavní smlouvy Lech Kaczyński ve čtvrtek na lánském zámku přesvědčoval stávajícího odpůrce téhož dokumentu - Václava Klause, že další evropské integraci nemá házet klacky pod nohy.

Výsledek této mise, jíž Kaczyńského podle polských médií pověřil Nicolas Sarkozy, je nijaký. Václav Klaus má stále dokument za mrtvý, nezpochybnil ale, že čas může všechno změnit.

Prezidenti se shodli, že klíčovou roli pro budoucnost lisabonské smlouvy hraje nyní Irsko. "Bez změny irského výsledku pro mě nemá smysl o tom dále hovořit," uvedl Klaus po hodinové schůzce s polským protějškem.

Podle obou státníků je potřeba trpělivost a čas. "Veškeré politické děje se odehrávají v čase a právě čas a trpělivost jsou nyní potřebné," řekl Kaczyński s tím, že je optimistou. I on uznal, že bez Irska smlouva neexistuje: "Ale Polsko nebude překážkou ratifikace," dodal.

U Irů, kteří před pěti týdny smlouvu o reformách EU v referendu odmítli, hodlá v dalších týdnech lobbovat Sarkozy, jehož země nyní Evropské unii předsedá.

Polský prezidentský pár. Lech Kaczynski s manželkou Marií
Polský prezidentský pár. Lech Kaczynski s manželkou Marií | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kaczyński na tajné euromisi v Lánech. Zlomí Klause?
 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy