Euroskeptik Kaczynski navrhl Unii dávky 100 eur na dítě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 1. 2014 13:54
Někdejší polský premiér vyhlásil boj s "demografickou krizí".
Foto: Reuters

Varšava - Jaroslaw Kaczynski, vůdce polské konzervativní opozice a známý euroskeptik, navrhuje, aby Evropská unie zavedla "společnou rodinnou politiku".

To by podle předsedy strany Právo a spravedlnost (PiS) pomohlo v zájmu překonání demografické krize.

Součástí opatření by pak mělo být i vyplácení měsíčního přídavku na každé dítě ve výši nejméně 100 eur (asi 2750 korun), míní předseda strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Myslíme si, že z demografické krize vede jedna správná cesta, a sice vytvoření nového pilíře unijní politiky. Rodinná politika by měla být unijní, měla by být předmětem společné péče i financování," prohlásil někdejší premiér podle webu Gazeta Wyborcza.

 

Jedno procento HDP

Jednotlivé členské státy by podle něj měly na potomstvo obětovat jedno procento svého hrubého domácího produktu.

"V Polsku by to byl základ pro to, aby každé dítě až do 18 let dostávalo 500 zlotých měsíčně (asi 3300 Kč)."

"To už by byla slušná podpora pro skromně žijící většinu společnosti, aby měla děti," soudí politik, jenž je znám jako bezdětný starý mládenec. Dodal, že předběžné propočty ukazují, že by nápad "stál zhruba 20 miliard eur ročně". To je v přepočtu asi 550 miliard korun.

Kaczynského návrh přichází krátce poté, co Poláky silně pobouřil nápad britského premiéra Davida Camerona odebrat polským přistěhovalcům přídavky na děti, které nežijí spolu s nimi v Británii, ale v Polsku.

V zemi vzápětí zazněly výzvy k bojkotu samoobsluh britského řetězce Tesco.

Premiér Donald Tusk se zapřisáhl, že bude blokovat jakoukoli změnu unijních předpisů, ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se zase ironicky ptal, zda se Británie zřekne i daní od polských přistěhovalců, kteří přispívají na děti britských poplatníků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy