Euroskeptik Kaczynski navrhl Unii dávky 100 eur na dítě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 1. 2014 13:54
Někdejší polský premiér vyhlásil boj s "demografickou krizí".
Foto: Reuters

Varšava - Jaroslaw Kaczynski, vůdce polské konzervativní opozice a známý euroskeptik, navrhuje, aby Evropská unie zavedla "společnou rodinnou politiku".

To by podle předsedy strany Právo a spravedlnost (PiS) pomohlo v zájmu překonání demografické krize.

Součástí opatření by pak mělo být i vyplácení měsíčního přídavku na každé dítě ve výši nejméně 100 eur (asi 2750 korun), míní předseda strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Myslíme si, že z demografické krize vede jedna správná cesta, a sice vytvoření nového pilíře unijní politiky. Rodinná politika by měla být unijní, měla by být předmětem společné péče i financování," prohlásil někdejší premiér podle webu Gazeta Wyborcza.

 

Jedno procento HDP

Jednotlivé členské státy by podle něj měly na potomstvo obětovat jedno procento svého hrubého domácího produktu.

"V Polsku by to byl základ pro to, aby každé dítě až do 18 let dostávalo 500 zlotých měsíčně (asi 3300 Kč)."

"To už by byla slušná podpora pro skromně žijící většinu společnosti, aby měla děti," soudí politik, jenž je znám jako bezdětný starý mládenec. Dodal, že předběžné propočty ukazují, že by nápad "stál zhruba 20 miliard eur ročně". To je v přepočtu asi 550 miliard korun.

Kaczynského návrh přichází krátce poté, co Poláky silně pobouřil nápad britského premiéra Davida Camerona odebrat polským přistěhovalcům přídavky na děti, které nežijí spolu s nimi v Británii, ale v Polsku.

V zemi vzápětí zazněly výzvy k bojkotu samoobsluh britského řetězce Tesco.

Premiér Donald Tusk se zapřisáhl, že bude blokovat jakoukoli změnu unijních předpisů, ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se zase ironicky ptal, zda se Británie zřekne i daní od polských přistěhovalců, kteří přispívají na děti britských poplatníků.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy