Europoslanci si volí předsedu. Největší šance má kandidát lidovců Tajani, zatím mu ale chybí hlasy

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 1. 2017 14:55
Evropský parlament si volí nového předsedu, ani po druhém kole ho však zatím nevybral. Dosavadní šéf europoslanců Martin Schulz ze socialistické frakce už nekandiduje a vrací se do německé politiky. V prvním i druhém kole dostal nejvíce hlasů Antonio Tajani z Evropské lidové strany (EPP), kterého podpořili i liberálové. K lidovcům patří i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.
Antonio Tajani
Antonio Tajani | Foto: Reuters

Štrasburk – Europoslanci si ve Štrasburku volí svého nového předsedu na dalšího dva a půl roku. Největší šance má podle serveru Politico Belgičan Antonio Tajani, kandidát Evropské lidové strany (EPP).

V prvním kole získal Tajani 274 hlasů, ve druhém pak 287. Potřebuje ale ještě o několik desítek hlasů více. Výsledky třetího - a případně i čtvrtého posledního - kola by měly být známy do úterního večera.

V předchozích letech byla volba předsedy Evropského parlamentu kvůli dohodě nejsilnějších frakcí předvídatelná. Ve vedení zákonodárného sboru se střídaly dvě největší politické skupiny: socialisté (tím je i končící předseda EP Martin Schulz) a lidovci.

Před nynější volbou ale socialisté dali najevo, že se již dohodou necítí být vázáni. Nelíbí se jim, že by lidovci obsadili i třetí vysoký post v hlavních evropských institucích. K lidovcům totiž patří i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Jenže to se pravděpodobně stane i tak. Místo socialistů se lidovce rozhodli podpořit liberálové z frakce ALDE. Jejich kandidát – bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt – v den volby odstoupil.

"Evropa je v krizi," cituje server znění dohody mezi liberály a lidovci. "Nacionalisté a populisté se snaží zničit Unii zevnitř i zvenčí… Proto se EPP a ALDE – i přes své ideologické rozdíly – rozhodly, že budou úzce spolupracovat a nabídnou společnou platformu jako výchozí bod pro tuto proevropskou spolupráci. Apelujeme na všechny ostatní proevropské síly ve sněmovně, aby se k této iniciativě připojily a přidaly nápady a své priority k našemu programu."

V prvním ani ve druhém kole se nerozhodlo

Proti Tajanimu tak stojí jediný výrazný soupeř, a to kandidát socialistů, šéf své frakce v EP, Gianni Pittella. Ten ve druhém kole získal rovných 200 hlasů.

Hned po prvním kole se ukázalo, jak malou šanci na úspěch mají ostatní uchazeči z menších frakcí. Ve druhém kole si pak většina z nich ještě pohoršila. Podpora Helgy Stevensové, která kandiduje za konzervativce, spadla ze 77 hlasů na 66. Za ní skončili umístili Britka Jean Lambertová za Zelené/Evropskou svobodnou alianci, rumunský europoslanec Laurentsiu Rebega za Evropu národů a svobody (ENF) a Italka Eleonora Forenzaová za sjednocenou levici a zelené (GUE/NGL).

Pokud  žádný z kandidátů nezíská absolutní většinu v prvních třech kolech volby, bude předseda volen prostou většinou ve čtvrtém závěrečném hlasování. V tom se bude rozhodovat mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z třetí volby.

Dosavadní předseda EP Martin Schulz ze socialistické frakce už nekandiduje, protože se vrací do německé politiky, připomněla ČTK.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy