Europoslanci si volí předsedu. Největší šance má kandidát lidovců Tajani, zatím mu ale chybí hlasy

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 1. 2017 14:55
Evropský parlament si volí nového předsedu, ani po druhém kole ho však zatím nevybral. Dosavadní šéf europoslanců Martin Schulz ze socialistické frakce už nekandiduje a vrací se do německé politiky. V prvním i druhém kole dostal nejvíce hlasů Antonio Tajani z Evropské lidové strany (EPP), kterého podpořili i liberálové. K lidovcům patří i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.
Antonio Tajani
Antonio Tajani | Foto: Reuters

Štrasburk – Europoslanci si ve Štrasburku volí svého nového předsedu na dalšího dva a půl roku. Největší šance má podle serveru Politico Belgičan Antonio Tajani, kandidát Evropské lidové strany (EPP).

V prvním kole získal Tajani 274 hlasů, ve druhém pak 287. Potřebuje ale ještě o několik desítek hlasů více. Výsledky třetího - a případně i čtvrtého posledního - kola by měly být známy do úterního večera.

V předchozích letech byla volba předsedy Evropského parlamentu kvůli dohodě nejsilnějších frakcí předvídatelná. Ve vedení zákonodárného sboru se střídaly dvě největší politické skupiny: socialisté (tím je i končící předseda EP Martin Schulz) a lidovci.

Před nynější volbou ale socialisté dali najevo, že se již dohodou necítí být vázáni. Nelíbí se jim, že by lidovci obsadili i třetí vysoký post v hlavních evropských institucích. K lidovcům totiž patří i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Jenže to se pravděpodobně stane i tak. Místo socialistů se lidovce rozhodli podpořit liberálové z frakce ALDE. Jejich kandidát – bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt – v den volby odstoupil.

"Evropa je v krizi," cituje server znění dohody mezi liberály a lidovci. "Nacionalisté a populisté se snaží zničit Unii zevnitř i zvenčí… Proto se EPP a ALDE – i přes své ideologické rozdíly – rozhodly, že budou úzce spolupracovat a nabídnou společnou platformu jako výchozí bod pro tuto proevropskou spolupráci. Apelujeme na všechny ostatní proevropské síly ve sněmovně, aby se k této iniciativě připojily a přidaly nápady a své priority k našemu programu."

V prvním ani ve druhém kole se nerozhodlo

Proti Tajanimu tak stojí jediný výrazný soupeř, a to kandidát socialistů, šéf své frakce v EP, Gianni Pittella. Ten ve druhém kole získal rovných 200 hlasů.

Hned po prvním kole se ukázalo, jak malou šanci na úspěch mají ostatní uchazeči z menších frakcí. Ve druhém kole si pak většina z nich ještě pohoršila. Podpora Helgy Stevensové, která kandiduje za konzervativce, spadla ze 77 hlasů na 66. Za ní skončili umístili Britka Jean Lambertová za Zelené/Evropskou svobodnou alianci, rumunský europoslanec Laurentsiu Rebega za Evropu národů a svobody (ENF) a Italka Eleonora Forenzaová za sjednocenou levici a zelené (GUE/NGL).

Pokud  žádný z kandidátů nezíská absolutní většinu v prvních třech kolech volby, bude předseda volen prostou většinou ve čtvrtém závěrečném hlasování. V tom se bude rozhodovat mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z třetí volby.

Dosavadní předseda EP Martin Schulz ze socialistické frakce už nekandiduje, protože se vrací do německé politiky, připomněla ČTK.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy