Evropský parlament vyzval k sankčnímu řízení vůči Maďarsku

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2017 18:06
Europoslanci se shodli, že vzhledem k současnému stavu právního státu v Maďarsku hrozí "jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot" zakotvených v evropských smlouvách, a musí tak podle nich být zahájeno sankční řízení. Maďarsko by na jeho konci v nejzazším případě mohlo teoreticky přijít o hlasovací právo při schůzkách členských zemí. Poslanci Evropského parlamentu kritizovali kromě sporného zákonu o vysokých školách také zadržování migrantů. Parlament v usnesení vyzval Evropskou komisi, aby důkladně prověřila situaci v Maďarsku a aby podpořila maďarskou vládu v hledání nápravy kritizovaných opatření.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Štrasburk - Poslanci Evropského parlamentu na středečním plenárním zasedání ve Štrasburku schválili usnesení, které kritizuje současný stav právního státu v Maďarsku, a vyzvali k zahájení sankčního řízení.

Budapešť se stala v poslední době terčem kritiky mimo jiné kvůli sporným zákonům o vysokých školách a o zadržování migrantů.

Evropský parlament je toho názoru, že vzhledem k aktuální situaci v Maďarsku hrozí "jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot" zakotvených v evropských smlouvách, a musí tak podle něj být zahájeno sankční řízení. Maďarsko by na jeho konci v nejzazším případě mohlo teoreticky přijít o hlasovací právo při schůzkách členských zemí.

"Evropské instituce jsou jednoznačně neschopné přijmout fakt, že maďarská vláda pokračuje v migrační politice, která je zaměřena výlučně na zajištění bezpečnosti Maďarska," uvedl v reakci na usnesení europarlamentu Szijjártó. Rezoluci Evropského parlamentu pak označil za "nový útok sítě George Sorose na Maďarsko".

Parlament v usnesení vyzval Evropskou komisi, aby důkladně prověřila situaci v Maďarsku a aby podpořila maďarskou vládu v hledání nápravy kritizovaných opatření.

Pokud by Budapešť nepřijala "přiměřená opatření" ve lhůtě stanovené komisí, chce se parlament situací v Maďarsku znovu zabývat.

Usnesení předložily frakce sociálních demokratů, liberálů, krajní levice a zelených, podpořila ho ale i řada poslanců lidovecké frakce, jejíž součástí je strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Pro rezoluci hlasovalo 393 poslanců, proti se vyslovilo 221 a 64 se jich zdrželo.

V dubnové debatě, která schválenému usnesení předcházela, poslanci kritizovali především zákon o vysokých školách, který by negativně postihl Středoevropskou univerzitu (CEU) se sídlem v Budapešti, ale i snahu o zpřísnění pravidel pro nevládní organizace či automatické zadržování migrantů na území Maďarska.

Evropská komise už na konci dubna zahájila s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách řízení, které může skončit až před unijním soudem.

 

Právě se děje

Další zprávy