Europoslanci schválili rozpočet. Protesty nepomohly

Monika Horáková
20. 10. 2010 18:05
Proti navýšení výdajů se ohradily některé členské státy EU
Jeden, nebo dva hlasy?
Jeden, nebo dva hlasy? | Foto: Reuters

Brusel - Evropský parlament řekl ve středu "ano" unijnímu rozpočtu na rok 2011. Protože je schválená částka o 5,9 procenta vyšší než ta pro rok letošní, vysloužili si europoslanci kritiku od některých členských zemí.

Šetřit by se podle národních vlád mělo i na unijní úrovni. Evropský parlament však namítá, že mnohé výdaje jsou dlouhodobé a počítá se s nimi již několik let.

Nové úkoly, které se musí z rozpočtu EU hradit, vzešly ze schválené Lisabonské smlouvy. Patří mezi ně například vytvoření celoevropské diplomatické služby.

Už počátkem týdne se vůči výši unijního rozpočtu ohradila Velká Británie. Rozhodovalo se o něm ve stejný den, kdy britský ministr financí George Osborne předložil v Dolní sněmovně návrh, na jehož základě má být v následujících pěti letech v Británii propuštěno půl milionu zaměstnanců státního sektoru.

Europarlament ve svém prohlášení uvedl, že "chápe obavy vyjádřené některými delegacemi Rady EU, že tlaky na rozpočty členských států na rozpočtový rok 2011 jsou obzvláště silné a že úspory jsou více než nutné".

Snížení plateb evropští poslanci přesto považují "za neslučitelné se správným rozpočtováním". "Svévolné snížení položky závazků ohrožuje provádění politik unie a již dohodnutých programů," tvrdí. To je prý důvod, proč evropští zákonodárci škrty navržené členskými zeměmi EU odmítli.

 

Schválená částka dosáhla výše 130,1 miliardy eur. Evropský parlament vyzývá hlavně k větším investicím do výzkumu, inovací, vzdělávání a energetiky.

Podle informací zveřejněných na webové stránce Evropského parlamentu začne na konci října běžet jedenadvacetidenní "smírčí" období Evropského parlamentu a Rady Evropské unie. Během něj se mají obě instituce ještě dohodnout na společném znění. Pokud ke shodě dojde, bude konečný rozpočet schválen v polovině listopadu. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy