Europoslanci schválili rozpočet. Protesty nepomohly

Monika Horáková
20. 10. 2010 18:05
Proti navýšení výdajů se ohradily některé členské státy EU
Jeden, nebo dva hlasy?
Jeden, nebo dva hlasy? | Foto: Reuters

Brusel - Evropský parlament řekl ve středu "ano" unijnímu rozpočtu na rok 2011. Protože je schválená částka o 5,9 procenta vyšší než ta pro rok letošní, vysloužili si europoslanci kritiku od některých členských zemí.

Šetřit by se podle národních vlád mělo i na unijní úrovni. Evropský parlament však namítá, že mnohé výdaje jsou dlouhodobé a počítá se s nimi již několik let.

Nové úkoly, které se musí z rozpočtu EU hradit, vzešly ze schválené Lisabonské smlouvy. Patří mezi ně například vytvoření celoevropské diplomatické služby.

Už počátkem týdne se vůči výši unijního rozpočtu ohradila Velká Británie. Rozhodovalo se o něm ve stejný den, kdy britský ministr financí George Osborne předložil v Dolní sněmovně návrh, na jehož základě má být v následujících pěti letech v Británii propuštěno půl milionu zaměstnanců státního sektoru.

Europarlament ve svém prohlášení uvedl, že "chápe obavy vyjádřené některými delegacemi Rady EU, že tlaky na rozpočty členských států na rozpočtový rok 2011 jsou obzvláště silné a že úspory jsou více než nutné".

Snížení plateb evropští poslanci přesto považují "za neslučitelné se správným rozpočtováním". "Svévolné snížení položky závazků ohrožuje provádění politik unie a již dohodnutých programů," tvrdí. To je prý důvod, proč evropští zákonodárci škrty navržené členskými zeměmi EU odmítli.

 

Schválená částka dosáhla výše 130,1 miliardy eur. Evropský parlament vyzývá hlavně k větším investicím do výzkumu, inovací, vzdělávání a energetiky.

Podle informací zveřejněných na webové stránce Evropského parlamentu začne na konci října běžet jedenadvacetidenní "smírčí" období Evropského parlamentu a Rady Evropské unie. Během něj se mají obě instituce ještě dohodnout na společném znění. Pokud ke shodě dojde, bude konečný rozpočet schválen v polovině listopadu. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy