Europoslanci omezují moc ratingových agentur

Radim Klekner Radim Klekner
17. 1. 2013 6:23
Agentury mají být sankcionovány za mylná či pozdní hodnocení
Foto: Thinkstock

Brusel - Ratingové agentury, které hodnotí investiční rizika zemí a firem, ale i cenných papírů, jež jejich vlády a vedení vydávají, nesou podle řady analytiků svůj díl zodpovědnosti za rozpoutání finanční krize z let 2007-2009.

Tím, že příliš pozdě reagovaly na zhoršující se finanční situaci velkých bankovních společností v USA, které musely následně žádat o finanční pomoc od federální vlády.

Stejná výtka na adresu ratingových agentur zazněla po čas dluhové krize v eurozóně s tím, že s neúnosně velkou prodlevou snižovaly hodnocení nejvíce postižených zemí a jejich posudek byl ke všemu účelový s cílem zvýšit na finančních trzích úroky z dluhopisů, které emitují.

Teď se Evropský parlament rozhodl sestavit přísná pravidla, která činnost ratingových agentur regulují, a omezují tak jejich moc. Svá hodnocení budou kupříkladu moci zveřejňovat jen v předem určených termínech. Počet těch, o něž si státy a firmy samy nezažádají, má být omezen na tři za jeden rok.

A aby se zamezilo střetu zájmů, nesmí agentury nebo jejich podílníci vlastnit ve společnostech, jež hodnotí, více než deset procent akcií.

"Tato pravidla mají podle mého názoru smysl, protože prostředí ratingových agentur vzniklo někdy před sto lety a svět se mezitím pohnul dopředu," řekl Aktuálně.cz analytik Petr Zahradník, specializující se na problematiku EU.

"Je důležité oddělit analytickou a, řekněme, inkasní stránku věci. Již před lety padl názor, že by ratingové agentury neměly být za ratingy placeny, aby se tak zabránilo, že jejich honorář bude závislý na tom, jak jejich hodnocení vypadá," dodal Zahradník.

Finanční sankce

Ratingovým agenturám se nová pravidla schválená europarlamentem samozřejmě nelíbí. Zejména to, že by od nich v případě, že svou práci nějak zanedbají, mohli investoři požadovat finanční kompenzaci.

Foto: Thinkstock

"Agentury nebudou moci nová pravidla nijak blokovat, protože se stanou součástí evropské legislativy," upřesňuje Zahradník.

Součástí balíčku opatření schválených poslanci v Bruselu nakonec nefiguruje návrh na vytvoření evropské ratingové agentury. Mohlo by totiž vzniknout podezření, že agentura financovaná z peněz EU vydává příliš příznivá hodnocení států eurozóny.

Náklady na její provoz a vznik byly odhadnuty na téměř půl miliardy eur.

Uvažovalo se rovněž o tom, že základem této agentury by mohl být Evropský účetní dvůr, který běžně kontroluje příjmy a výdaje EU jako celku.

"Ratingové agentury by neměly hodnotit národní ekonomiky bez jasných kritérií a transparentní metodologie," tvrdí europoslankyně za sociální demokracii Olga Sehnalová. "Fixní kalendář má navíc předejít situacím, kdy agentury mohly účelově vydávat nepříznivá hodnocení před důležitými politickými rozhodnutími."

Tři největší agentury, Standard and Poor's, Fitch a Moody's ovládají 95 procent trhu s hodnoceními investičních rizik.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy