Europoslanci nepodpořili směrnici o copyrightu. Podle kritiků hrozila cenzura internetu

ČTK ČTK
5. 7. 2018 14:18
Europoslanci nepodpořili kontroverzní návrh pravidel týkajících se autorských práv na internetu. Kritici návrhu tvrdí, že povede k cenzuře internetu.
Europarlament ve Štrasburku
Europarlament ve Štrasburku | Foto: Aktuálně.cz

Štrasburk - Evropští poslanci nepodpořili kontroverzní návrh pravidel týkajících se autorských práv na internetu. Chystaná směrnice mimo jiné dává vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty. Text už prošel právním výborem parlamentu, ale poslanci si dnes vyhradili právo jednat o něm i na plénu a přijít s pozměňovacími návrhy. To kritici návrhu vidí jako šanci sporná ustanovení směrnice otupit.

Text budí velké emoce. Poslanci čelili silnému tlaku různých lobbistických skupin, jejich schránky zaplavily tisíce e-mailů od zastánců i odpůrců normy. "Někteří z nás dostali i 60.000 e-mailů," řekl dnes ČTK europoslanec a předseda právního výboru Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Kritici návrhu tvrdí, že povede k cenzuře internetu. Jeho zastánci naproti tomu soudí, že výsledkem nových pravidel bude lepší ochrana autorských práv v internetovém prostředí. K podporovatelům směrnice patří i česká Unie vydavatelů. Naopak například Seznam.cz je proti ní.

Parlament dnes na plénu ve Štrasburku hlasoval pouze o své pozici k návrhu. Nepustil ho rovnou do třístranného jednání mezi Evropskou komisí, členskými státy a parlamentem. Z 627 přítomných poslanců z celkových 751 návrh zamítlo 318 poslanců, pro bylo 278 a 31 se zdrželo.

"Velký úspěch. Vaše protesty zafungovaly," napsala na twitteru německá europoslankyně za Piráty Julia Redaová, která vystupovala proti směrnici. Podle českých Pirátů ukázal Evropský parlament racionální přístup. "Předchozí rozhodnutí (právního) výboru vzbudilo obavy, že se EU rozhodne jít cestou cenzury," uvedli Piráti v prohlášení zaslaném ČTK.

Podle francouzského křesťanskodemokratického poslance Philippa Juvina je naopak smutné, že parlament "podlehl řízené manipulaci" lobbistů z řad velkých internetových hráčů. Za ty jsou považovány firmy jako je například Facebook nebo Google.

Některým poslancům vadila především skutečnost, že o textu neměli možnost jednat. "Obrací se na mě denně řada občanů, kteří vyjadřují obavy z několika článků přijatého stanoviska (právního výboru). Proto považuji za důležité, aby proběhla diskuse," sdělila ČTK česká poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Evropská úprava autorského práva podle europoslance Svobody "ustrnula někde kolem roku 2000 na technologiích jako je satelitní nebo kabelové vysílání", ale na šíření děl chráněných autorskými právy připravena není. "A právě to je cílem této směrnice - tedy přizpůsobit právo internetovému prostředí," řekl Svoboda. Podle něj nelze vyloučit, že směrnice v některých oblastech může představovat určitá omezení proti současnému stavu. "Nejde ale o cenzuru," zdůraznil Svoboda.

Podle českého poslance Jiřího Paynea (Svobodní) se však EU pod záminkou ochrany autorských práv pokouší získat část zisků velkých internetových společností a zároveň chce zavést dohled nad sdílenými informacemi, což je první předstupeň cenzury. "Výsledkem bude zhoršení komfortu evropských uživatelů internetu a další zaostávání Evropské unie," sdělil Payne ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy