Z obchodníků s drogami se stávají převaděči migrantů. Europol loni vyšetřoval 15 000 podezřelých

ČTK ČTK
4. 1. 2017 16:02
Podle velitele oddělení boje s organizovanou kriminalitou Europolu Michaela Rauschenbacha si pašeráci lidí přišli předloni až na 162 miliard Kč. Evropská policejní agentura loni vyšetřovala zhruba 15 000 lidí podezřelých z pašeráctví. Většinou se na něm podílejí lidé a skupiny, které byly dříve zapojené do obchodu s drogami. Stejné trasy, které byly využívány na pašování drog, se nyní používají i na převádění migrantů do Evropy.
Uprchlíci ve Středozemním moři.
Uprchlíci ve Středozemním moři. | Foto: Reuters

Berlín – Zhruba 15 000 lidí podezřelých z převaděčství vyšetřovala v loňském roce ve spolupráci s útvary jednotlivých členských zemí EU policejní agentura Europol.

V rozhovoru s německými deníky skupiny Funke to ve středu řekl velitel oddělení boje s organizovanou kriminalitou Europolu Michael Rauschenbach. Pašeráci lidí si podle něj předloni přišli v přepočtu až na 162 miliard Kč.

Na pašování lidí do Evropské unie se stále častěji podílejí osoby a organizované skupiny, které se dříve věnovaly hlavně obchodování s lidmi a s drogami, řekl Rauschenbach. Prostředí těchto zločineckých skupin jsou si podle něj podobná, stejně jako trasy, kterými kriminálníci pašují lidi a drogy.

Rostoucím "trhem" bylo loni podle pracovníka Europolu pro zločinecké skupiny hlavně pašeráctví migrantů ze severoafrických zemí přes Středozemní moře do Evropy.

Ještě před rokem stála cesta z některého ze subsaharských států, jejichž občané se nejčastěji vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy, v průměru asi 3000 až 5000 eur (81 000 až 135 000 Kč). "V současnosti migranti platí stejnou cenu jen za jednu etapu této cesty," uvedl Rauschenbach.

Podle Europolu využije služby pašeráků lidí na své cestě do Evropy až 90 procent migrantů. Podle Rauschenbachova odhadu si mohli převáděči migrantů v roce 2015 přijít na tři až šest miliard eur (81 až 162 miliard Kč). "Kvalita lodí je přitom stále horší, materiál je levný a ty lodě jsou chatrné," uvedl Rauschenbach.

Na cestě ze severní Afriky na jih Evropy přes Středozemní moře loni podle OSN zahynulo více než 5000 lidí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy