Europarlament vzal imunitu Le Penové. Čelí žalobě za pomluvu, obvinila politika z podpory islamismu

ČTK ČTK
15. 6. 2017 13:14
Evropský parlament ve čtvrtek zbavil imunity šéfku francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Politička čelí ve své vlasti občanské žalobě za pomluvu jednoho veřejného činitele, kterého obvinila z podpory islámského radikalismu. Zbavení imunity se vztahuje na tento konkrétní případ. Le Penová je taky vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako asistentů v Evropském parlamentu. Už ve středu zbavil parlament imunity otce Le Penové a bývalého šéfa Národní fronty Jeana-Marie Le Pena. V jeho případě kvůli výrokům podněcujícím nenávist.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy