Evropský parlament zbavil imunity nacionalistu Le Pena a bývalého prezidenta Litvy

ČTK ČTK
14. 6. 2017 15:37
Evropský parlament ve středu zbavil imunity někdejšího šéfa francouzské nacionalistické Národní fronty Jeana-Marie Le Pena. Učinil tak na žádost francouzské justice, která Le Pena viní z podněcování k nenávisti. Poslanci zároveň zbavili imunity svého dalšího kolegu, litevského exprezidenta Rolandase Paksase. Paksas, který je členem euroskeptické frakce Evropa svobody a přímé demokracie, je podezřelý, že v roce 2015 přijal úplatek výměnou za ovlivnění orgánů veřejné správy a státních úředníků. O imunitu ve středu přišla i francouzská europoslankyně Mylène Troszczynská. Ta je ve své vlasti podezřelá z veřejného hanobení a podněcování nenávisti nebo násilí vůči jedinci či skupinám.
Jean-Marie Le Pen.
Jean-Marie Le Pen. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy