Europarlament projedná Babišův vliv na česká média, chystá se na něj i komisařka Malmströmová

Martin Ťopek Radek Bartoníček Martin Ťopek, Radek Bartoníček
31. 5. 2017 19:10
Prvním bodem čtvrtečního jednání Evropského parlamentu je riziko politického zneužívání médií v České republice. Poslance k tomu přiměly nedávno zveřejněné nahrávky majitele MF Dnes Andreje Babiše s jedním z redaktorů deníku. Babiš říká, že by se europarlament neměl plést do českých záležitostí.
Babiš: Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu.
Babiš: Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Stačily dvě zveřejněné nahrávky bývalého místopředsedy vlády a zároveň majitele deníků MF Dnes a Lidové noviny Andreje Babiše , aby se o jeho možný vliv na česká média začali zajímat poslanci Evropského parlamentu. Čtvrteční jednání hodlají začít debatou o tom, zdali jsou česká média pod vlivem politiků.

Z českých poslanců se už dopředu přihlásil o slovo europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil, byť sám dodává, že není dopředu jasné, kdo nakonec slovo v debatě dostane.

"Nevzejde z toho pravděpodobně žádné usnesení, ale bude se debatovat o nezávislosti médií. A očekávám, že se plynule přejde k jednání pana Babiše, jeho nahrávky poslance velmi zaujaly," řekl Pospíšil. Podle něj se budou poslanci zabývat i vládní krizí a Babišovou úlohou v ní.

Babiš se tak nemusí obávat konkrétních usnesení europarlamentu, jakých se nedávno dočkal v české sněmovně. Tam mu poslanci například uložili předložit důkazy, že se nedopouštěl daňových podvodů s korunovými dluhopisy. "Spíše  mluvme o otevření celého problému. Ale bude to skutečně jen diskuzní fórum, než že by se dala čekat nějaká rozhodnutí," dodal Pospíšil.

Babiš má v Evropském parlamentu řadu kritiků, zejména z řad německých poslanců, kteří ho viní ze střetu zájmů v českém byznysu a politice, stejně tak jeho vlivu na jeho média, byť dnes deníky spravuje coby jejich  "nemajitel" prostřednictvím svěřenských fondů. . 

"V čele kritiků je paní Grässleová, ta vidí Babiše ve velkém střetu zájmu," doplnil Pospíšil. Německá europoslankyně Ingeborg Grässleová skutečně proti Babišovi opakovaně kriticky vystoupila, což Babiš označuje za neoprávněné vměšování se do českých záležitostí. "Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu. A lidé, kteří to přenášejí za hranice, jsou ubozí," řekl Babiš.

Do debaty se přitom podle informací Aktuálně.cz chystá zapojit i švédská eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Ta už v minulosti jednala s Babišem například o tom, jakým způsobem se v České republice čerpají dotace. 

Babiš opakovaně označuje nahrávky, na kterých s redaktorem MF DNES Markem Přibilem domlouval, kdy vydat kompromitující materiály na ministra Chovance (ČSSD) nebo na celou sociální demokracii, za účelové a sestříhané. S novinářem se údajně scházel jen proto, že mu chtěl Přibil oznámit, co se na Babiše chystá. 

"Jenomže europoslanci za TOP 09 to tam prosadili a nestydí se tak pošpinit Českou republiku. Kritizovat Babiše, když víme, kdo sedí v Radě České televize a dalších radách, kde sedí lidé volení poslanci tradičních stran, je úsměvné," dodal Babiš. 

Kauza nahrávek spolu s podezřením, že se díky takzvaným korunovým dluhopisům vydaným jeho firmou Agrofert dokázal Babiš vyhnout placení daní, vedly až k vládní krizi. Ta skončila Babišovým odvoláním z postu ministra a místopředsedy vlády premiérem Bohuslavem Sobotkou. Novým ministrem financí se stal člen hnutí ANO Ivan Pilný.

Andrej Babiš potvrdil pravost nahrávky s redaktorem MF Dnes. Podrobnosti živě v rozhovoru s Jaroslavem Faltýnkem. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy