Europarlament projedná Babišův vliv na česká média, chystá se na něj i komisařka Malmströmová

Martin Ťopek Radek Bartoníček Martin Ťopek, Radek Bartoníček
31. 5. 2017 19:10
Prvním bodem čtvrtečního jednání Evropského parlamentu je riziko politického zneužívání médií v České republice. Poslance k tomu přiměly nedávno zveřejněné nahrávky majitele MF Dnes Andreje Babiše s jedním z redaktorů deníku. Babiš říká, že by se europarlament neměl plést do českých záležitostí.
Babiš: Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu.
Babiš: Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Stačily dvě zveřejněné nahrávky bývalého místopředsedy vlády a zároveň majitele deníků MF Dnes a Lidové noviny Andreje Babiše , aby se o jeho možný vliv na česká média začali zajímat poslanci Evropského parlamentu. Čtvrteční jednání hodlají začít debatou o tom, zdali jsou česká média pod vlivem politiků.

Z českých poslanců se už dopředu přihlásil o slovo europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil, byť sám dodává, že není dopředu jasné, kdo nakonec slovo v debatě dostane.

"Nevzejde z toho pravděpodobně žádné usnesení, ale bude se debatovat o nezávislosti médií. A očekávám, že se plynule přejde k jednání pana Babiše, jeho nahrávky poslance velmi zaujaly," řekl Pospíšil. Podle něj se budou poslanci zabývat i vládní krizí a Babišovou úlohou v ní.

Babiš se tak nemusí obávat konkrétních usnesení europarlamentu, jakých se nedávno dočkal v české sněmovně. Tam mu poslanci například uložili předložit důkazy, že se nedopouštěl daňových podvodů s korunovými dluhopisy. "Spíše  mluvme o otevření celého problému. Ale bude to skutečně jen diskuzní fórum, než že by se dala čekat nějaká rozhodnutí," dodal Pospíšil.

Babiš má v Evropském parlamentu řadu kritiků, zejména z řad německých poslanců, kteří ho viní ze střetu zájmů v českém byznysu a politice, stejně tak jeho vlivu na jeho média, byť dnes deníky spravuje coby jejich  "nemajitel" prostřednictvím svěřenských fondů. . 

"V čele kritiků je paní Grässleová, ta vidí Babiše ve velkém střetu zájmu," doplnil Pospíšil. Německá europoslankyně Ingeborg Grässleová skutečně proti Babišovi opakovaně kriticky vystoupila, což Babiš označuje za neoprávněné vměšování se do českých záležitostí. "Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu. A lidé, kteří to přenášejí za hranice, jsou ubozí," řekl Babiš.

Do debaty se přitom podle informací Aktuálně.cz chystá zapojit i švédská eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Ta už v minulosti jednala s Babišem například o tom, jakým způsobem se v České republice čerpají dotace. 

Babiš opakovaně označuje nahrávky, na kterých s redaktorem MF DNES Markem Přibilem domlouval, kdy vydat kompromitující materiály na ministra Chovance (ČSSD) nebo na celou sociální demokracii, za účelové a sestříhané. S novinářem se údajně scházel jen proto, že mu chtěl Přibil oznámit, co se na Babiše chystá. 

"Jenomže europoslanci za TOP 09 to tam prosadili a nestydí se tak pošpinit Českou republiku. Kritizovat Babiše, když víme, kdo sedí v Radě České televize a dalších radách, kde sedí lidé volení poslanci tradičních stran, je úsměvné," dodal Babiš. 

Kauza nahrávek spolu s podezřením, že se díky takzvaným korunovým dluhopisům vydaným jeho firmou Agrofert dokázal Babiš vyhnout placení daní, vedly až k vládní krizi. Ta skončila Babišovým odvoláním z postu ministra a místopředsedy vlády premiérem Bohuslavem Sobotkou. Novým ministrem financí se stal člen hnutí ANO Ivan Pilný.

Andrej Babiš potvrdil pravost nahrávky s redaktorem MF Dnes. Podrobnosti živě v rozhovoru s Jaroslavem Faltýnkem. | Video:
 

Právě se děje

před 49 minutami

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy