Euforie v "zemi vražd". 24 hodin tu nikoho nezabili

Zahraničí Zahraničí
16. 4. 2012 9:45
Poprvé od roku 2009 nebyl v Salvadoru nikdo zavražděn
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Salvador - V sobotu nebyl ve středoamerickém státě Salvador nikdo zavražděn. To je zpráva, kterou v neděli oficiálně oznámili salvadorští oficiální činitelé.

V zemi, kde zabíjení spojené s násilnými drogovými gangy je na denním pořádku, podobný "den bez vražd" nezažili už téměř tři roky, napsala agentura Reuters.

"Po časech, kdy počet vražd dosahoval varovné úrovně až 18 denně, jsme zažili den bez jediné vraždy," uvedl salvadorský prezident Mauricio Funes v nedělním prohlášení.

Den bez vražd byl zaznamenán vůbec poprvé od června 2009, kdy levicový Funes nastoupil do prezidentského úřadu.

Na začátku Funesova mandátu měla země průměr 12 vražd denně, ale tento počet stoupl až k 18 denně začátkem letošního roku. Znepřátelené gangy působící v Salvadoru však minulý měsíc vyhlásily příměří a krveprolití mezi nejmocnějšími skupinami Mara Salvatrucha a Mara 18 zesláblo.

Horší už jen Honduras

Podle údajů OSN zhruba sedmimilionový Salvador v roce 2010 dosáhl průměru 66 vražd na každých 100 000 obyvatel, což je jeden z nejvyšších údajů na světě.

Většina podobného násilí je v zemi připisována mexickým drogovým kartelům, které Salvador využívají jako tranzitní koridor.

V Latinské Americe má horší ukazatel vražd jen Honduras, kde na 100 000 obyvatel připadá ročně průměrně 82 vražd.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy