EU zvažuje kvůli obavě z krize změnu unijních smluv

ČTK ČTK
23. 10. 2011 20:10
Jde o reakci na současnou dluhovou krizi, která sužuje eurozónu
Unijní prezident Herman Van Rompuy.
Unijní prezident Herman Van Rompuy. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie zváží možnost změny stávajících unijních smluv. Novinářům to po nedělním summitu EU řekl unijní prezident Herman Van Rompuy. Jde o reakci na současnou dluhovou krizi, která sužuje eurozónu.

Evropa chce zřejmě tímto prohlášením ukázat, že to se snahou urovnat současné vážné ekonomické potíže a zabránit opakování této krize myslí vážně a že je kvůli tomu připravena i k razantním a dříve jen těžko představitelným krokům.

Dojednávání lisabonské smlouvy totiž bylo velmi složité a zdlouhavé, stejně jako její ratifikace.

Schvalování v referendu

Premiér Petr Nečas nechtěl postoj ČR k případným změnám smluv příliš komentovat. Nejprve prý musí proběhnout analýza, jestli je to opravdu nutné. Až pak by se případně rozběhla debata o tom, co konkrétně měnit.

"O nějaké změně lisabonské smlouvy vůbec není rozhodnuto," podotkl premiér.

"Já chci říci, že tady je vláda České republiky zavázána svým programovým prohlášením. To znamená, že v případě, že by došlo ke změně primárního práva, jejímž důsledkem by byl přenos pravomocí z národních orgánů na evropské orgány, tak je vláda zavázána ratifikovat tento krok referendem," řekl Nečas.

Hluboká politická krize

Po změnách unijních smluv volá například Německo. V sobotu k tomu EU vyzval tamní ministr zahraničí Guido Westerwelle. Změny by měly zajistit mimo jiné to, že státy, které budou čerpat peníze ze záchranného fondu eurozóny, bude možné dát pod zahraniční rozpočtový dohled.

Případné otevírání smluv by mohlo podle některých politiků otevřít Pandořinu skříňku. Z různých stran by totiž mohly zaznívat různé požadavky na "vylepšení".

Na příkladu nakonec neschválené euroústavy i její náhradnice v podobě lisabonské smlouvy, kvůli jejichž dojednávání a ratifikování se Unie na dlouhou dobu ponořila do hluboké politické krize, se ale ukázalo, jak ošemetné mohou být snahy měnit primární právo Unie.

 

Právě se děje

Další zprávy