EU zruší většinu sankcí vůči Bělorusku. Zbrojní embargo ale zůstane, dohodli se ministři

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2016 18:12
Ministři zahraničí 28 zemí Evropské unie se dohodli na zrušení sankcí vůči Bělorusku. Po přijetí příslušných právních dokumentů tak skončí zmrazení majetku a zákaz cest do EU celkem 170 lidí a tří firem. V platnosti dál zůstane zbrojní embargo a sankce vůči čtyřem konkrétním osobám, které se před lety podílely na zmizení režimu nepohodlných aktivistů. Nyní rušené sankce už unie loni v říjnu pozastavila.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie od března zruší naprostou většinu sankcí vůči Bělorusku. Skončí zmrazení majetku a zákaz cest do EU pro 170 lidí a tři firmy, naopak v platnosti dál zůstane zbrojní embargo a sankce vůči čtyřem konkrétním osobám, které se před lety podílely na zmizení aktivistů nepohodlných režimu. Nyní rušené sankce už unie loni v říjnu pozastavila.

Závěry ministrů nicméně vyjadřují trvající znepokojení nad stavem lidských práv v zemi a odsuzují dva nedávno provedené tresty smrti.

"Je to výsledek zhodnocení posledního vývoje," komentoval rozhodnutí český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Připomněl například propuštění politických vězňů, ke kterému v poslední době přistoupily úřady v zemi, které už roky autoritativně vládne prezident Alexandr Lukašenko.

Unie podle Zaorálka očekává také úpravy volebního zákona, neboť Minsk hodlá zohlednit doporučení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) po posledních prezidentských volbách v říjnu 2015. Jejich podoba také přispěla k dnešnímu rozhodnutí.

"Bělorusko je ochotno spolupracovat na úpravě, která učiní transparentnější průběh příštích parlamentních voleb v roce 2016," řekl český ministr. Sledovat podle něj bude ale také třeba další vývoj v oblasti médií a dodržování základních práv. V zemi například od roku 2000 nevznikla žádná nová politická strana.

Daleko od ideálu

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová před novináři po schůzce uvedla, že situace v Bělorusku vykazuje "pozitivní trend", přesto má podle ní situace daleko k ideálu. "Souhlasili jsme s tím, že se budeme kriticky angažovat. Někdo prosazoval více kritiky, někdo více angažovanosti," poznamenala k dnešnímu ministerskému jednání. Připomněla novinářům také "konstruktivní roli", kterou Minsk sehrál při snaze zprostředkovat klid zbraní v ukrajinském konfliktu.

Podle českého ministra se nyní otevírá prostor pro hospodářskou spolupráci s Běloruskem. "Je pravda, že Bělorusko se teď nenachází v dobré situaci, je tu silná vazba na ruskou ekonomiku," podotkl Zaorálek. Také tato vazba na východního partnera, který má nyní vlastní hospodářské potíže, je podle něj nejspíš jedním z důvodů, proč země hledá posílení spolupráce s EU.

Slovenský ministr Miroslav Lajčák podotkl, že EU poslední kroky Běloruska ocenila a rozhodnutí o sankcích má být povzbuzením k dalšímu pokroku na nastoupené cestě. "Naše sankce jsou politický nástroj, ne politika. Umíme je také odvolat, ne jen přijímat. Je to i dobrý signál také pro proevropské síly v Bělorusku," podotkl.

Běloruská spisovatelka a investigativní novinářka Světlana Alexijevičová získala Nobelovu cenu za literaturu. Její práce prý ovlivnilo spojení s ruskou, ukrajinskou a běloruskou kulturou. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy