reklama
 
 

EU se může do roku 2040 rozpadnout, uvádí německá vojenská studie. Je to jeden ze scénářů, tvrdí

4. 11. 2017 23:22
Interní studie německého bundeswehru popisuje kolaps Evropské unie jako jednu z možných variant vývoje v Evropě v roce 2040. Napsal to týdeník Der Spiegel, který z tajné zprávy cituje. Šest variant možného vývoje v Evropě podle německých vojenských expertů počítá jak s rozpadem EU, tak s jejím opětovným rozdělením na východní a západní blok.

Berlín - 102stránková vojenská studie s názvem "Strategická perspektiva 2040" počítá s šesti scénáři sociálního a mezinárodního vývoje v Evropě, které můžou mít výrazný vliv na bezpečnost Německa.

Experti bundeswehru ji vypracovali v únoru 2017 a od té doby je držena v tajnosti, uvádí německý týdeník Der Spiegel.

Za nejhorší varianty vývoje označuje studie rozpad EU a přesun Německa do "reaktivního módu". Podle takového scénáře ztratí unie po "desetiletích nestability" svůj systém hodnot a globalizace se zastaví.

"Myšlenka evropské integrace je opuštěna, jiné státy z unie vystoupily a Evropa ztratila svoji konkurenceschopnost," popisuje studie podle Spiegelu kritický scénář pro rok 2040.

"Čím dál více nepřehledný, chaotický a ke konfliktu náchylný svět dramaticky změní bezpečnost Německa i Evropy," dodává studie.

Jiný krizový scénář německých vojenských expertů pojmenovaný "Západ proti Východu" předpokládá, že část východních členských zemí unie zmrazí své členství v Unii a jiné se dostanou pod vliv Ruska.

Taková "multipolární soutěž" přinese podle studie více extrémismu a taky přesun části evropských partnerů k ruskému politickému modelu.  

Interní dokument německého bundeswehru neuvádí, který ze šesti scénářů - platných k roku 2040 - považuje za nejvíc pravděpodobný. Počítá se všemi, dodává týdeník Der Spiegel.

Obě největší klasické strany a ztratily, Martin Schulz nezafungoval jako dynamický lídr, říká europoslanec Jan Zahradil. | Video: Daniela Drtinová |  18:59

autor: Zahraničí | 4. 11. 2017 23:22

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama