EU rozšiřuje sankce proti Sýrii, Paříži se to zdá málo

ČTK ČTK
24. 8. 2011 15:52
Brusel uvalil sankce mimo jiné na pět syrských generálů
Syrská armáda postupuje proti rebelům nemilosrdně (ilustrační foto).
Syrská armáda postupuje proti rebelům nemilosrdně (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Brusel/Paříž - Evropská unie (EU) zveřejnila rozšířený seznam sankcí proti Sýrii kvůli postupu vlády proti demonstrujícím opozičníkům.

Týkají se mimo jiné pěti syrských generálů a také elitních íránských jednotek Kuds, které Unie obviňuje, že syrské vládě v potlačování nepokojů pomáhají. Pro další sankce proti Sýrii a pro větší tlak OSN na její vládu se ve středu vyslovila Francie.

Nové protisyrské sankce schválila Unie v úterý a ve středu byly zveřejněny v jejím úředním listě. Týkají se i pěti generálů syrské vojenské rozvědky, kteří už nebudou moci cestovat do zemí EU a jejichž případný majetek v těchto zemích byl zmražen.

Speciální jednotky Kuds patří k íránským revolučním gardám. Podle EU poskytly syrským bezpečnostním silám technickou a materiální pomoc v zájmu potlačení občanské nespokojenosti.

Unie už dříve vyhlásila proti Sýrii sankce zahrnující i zákaz cestování do svých členských zemí pro 35 syrských činitelů včetně prezidenta Bašára Asada a zmrazení jejich majetku v Unii.

Podle agentury AFP pracuje také na uvalení případného embarga na dovoz ropných výrobků ze Sýrie, ale rozhodnutí ještě nebylo přijato, očekává se příští týden.

Paříž žádá tvrdší postup

Podle zdrojů citovaných agenturou AFP by uplatnění tohoto embarga bylo problematické, protože evropské kupce by mohli snadno nahradit asijští a čínští.

Neústupný syrský prezident Bašár Asad.
Neústupný syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Mluvčí francouzské vlády Valérie Pécresseová ve středu řekla, že Francie chce proti Sýrii tvrdší sankce a ráda by viděla větší tlak OSN a mezinárodního společenství na demokratické změny v Sýrii.

Západní země daly v OSN do oběhu návrh rezoluce vyzývající k tvrdším sankcím. Vzhledem k odporu Ruska a Číny, nespokojených s tím, jak Západ využil rezoluce o nutnosti chránit libyjské civilisty, je její přijetí pochybné.

Podle agentury Reuters může ale francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek během návštěvy Pekingu o této záležitosti jednat s předsedou (prezidentem) ČLR Chu Ťin-tchaem.

Situace v Sýrii znepokojuje také Ligu arabských států. Ministři jejích členských zemí se v sobotu sjedou do Káhiry, aby na mimořádné schůzce jednali, jak postupovat proti Damašku.

 

Právě se děje

Další zprávy