EU roku 2057: angličtina, válka, žádná ropa

Lenka Málková
25. 3. 2007 0:00
Brusel - Píše se rok 2057, EU stále existuje. Rozpíná se od Atlantiku po Tichý oceán, mluví anglicky, ropu nahradila zelená energie a jednou válčila.

Podobnou vizi mají občané Evropské unie a Spojených států, kteří se účastnili internetového průzkumu pro deník International Herald Tribune a francouzskou televizi France 24.

Rozšíření je podstatou EU

Projekt vypracovaný k příležitosti prvních padesáti let Evropské unie přinesl řadu překvapení.

ČTĚTE O VÝROČNÍM SUMMITU EU V BERLÍNĚ:

Většina z téměř sedmi tisíc dotázaných souhlasí s tím, že za dalších padesát let se Evropská unie rozroste kromě balkánských zemí také o Turecko a Rusko, což překvapilo i profesora Oxfordské university Timothy Gartona Ashe.

Obyvatelé muslimských zemí budou dál přicházet, ale Evropa zůstane převážně křesťanská.
Obyvatelé muslimských zemí budou dál přicházet, ale Evropa zůstane převážně křesťanská. | Foto: Reuters

"Je to fascinující. Mnoho Evropanů se nyní staví proti rozšíření o Turecko, ale přesto si myslí, že k tomu dojde. Evropská unie je prostě o rozšiřování," prohlásil.

Euroskeptiky překvapí drtivé vítězství příznivců Unie samotné.

Celých 85 procent Francouzů či 84 procent Italů je přesvědčeno, že Evropská unie tu bude i za pasedát let. Dokonce i pesimističtí Britové dali Unii šanci s 62 procenty.

Vytvoření federálního státu po vzoru USA s jedinou hlavou státu Evropané přesto i nadále odmítají.

Budeme žít lépe

A bude život za padesát let lepší?

Na jihu Evropy tomu věří více než v zemích na sever od Alp. Nejhůře jsou na tom občané Německa, z nichž vidí svoji budoucnost pozitivně jen 22 procent, zatímco u Španělů je to 45 procent.

Platit se bude i nadále eurem.
Platit se bude i nadále eurem. | Foto: Jaroslav Jiřička

Náporu obyvatel z muslimských zemí bude Evropa i nadále čelit křesťanstvím, které bude i v roce 2057 starému kontinentu dominovat.

Vymizí však většina evropských jazyků, které zastíní angličtina. Šanci na přežití pak má pouze francouzština, němčina, ruština, italština a španělština.

Pochyb není o tom, že místo uhlí, ropy či zemního plynu se bude využívat alternativních zdrojů energie z větrných a solárních elektráren.

Platit se bude i nadále eurem.

Válka, nebo mír?

V otázce bezpečnosti panuje mezi dotázanými a evropskými politiky rozpor.

Zatímco v průzkumu se většina dotázaných vyjádřila, že minimálně jedna válka Evropu v dalších padesáti letech zasáhne, evropský komisař pro rozšiřovní Olli Rehn věří v mír.

Evropský komisař pro rozšiřovní Olli Rehn věří v mír.
Evropský komisař pro rozšiřovní Olli Rehn věří v mír. | Foto: Reuters

"V roce 2057 bude největším úspěchem Evropské unie vytvoření regionu, kde bude panovat mír, svoboda a prosperita," prohlásil.

Souhlasí však s tím, že by se Evropská unie neměla stavět zády k Turecku, protože to pouze oslabí její pozici ve světě.

A dokumentuje to na úspěších EU v posledních letech.

"Ti, kteří pochybují o schopnosti Unie jednat, by si měli uvědomit, jakou cestu jsme už ušli. Když došlo k rozpadu Jugoslávie, byla EU nejednotná a překvapená. Nyní máme společnou zahraniční a bezpečnostní strategii vůči Balkánu," řekl Rehn.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Letišti Václava Havla ohlásili evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí stojí před budovou. Důvod zatím letiště neupřesnilo.

Aktualizováno před 20 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy