EU roku 2057: angličtina, válka, žádná ropa

Lenka Málková
25. 3. 2007 0:00
Brusel - Píše se rok 2057, EU stále existuje. Rozpíná se od Atlantiku po Tichý oceán, mluví anglicky, ropu nahradila zelená energie a jednou válčila.

Podobnou vizi mají občané Evropské unie a Spojených států, kteří se účastnili internetového průzkumu pro deník International Herald Tribune a francouzskou televizi France 24.

Rozšíření je podstatou EU

Projekt vypracovaný k příležitosti prvních padesáti let Evropské unie přinesl řadu překvapení.

ČTĚTE O VÝROČNÍM SUMMITU EU V BERLÍNĚ:

Většina z téměř sedmi tisíc dotázaných souhlasí s tím, že za dalších padesát let se Evropská unie rozroste kromě balkánských zemí také o Turecko a Rusko, což překvapilo i profesora Oxfordské university Timothy Gartona Ashe.

Obyvatelé muslimských zemí budou dál přicházet, ale Evropa zůstane převážně křesťanská.
Obyvatelé muslimských zemí budou dál přicházet, ale Evropa zůstane převážně křesťanská. | Foto: Reuters

"Je to fascinující. Mnoho Evropanů se nyní staví proti rozšíření o Turecko, ale přesto si myslí, že k tomu dojde. Evropská unie je prostě o rozšiřování," prohlásil.

Euroskeptiky překvapí drtivé vítězství příznivců Unie samotné.

Celých 85 procent Francouzů či 84 procent Italů je přesvědčeno, že Evropská unie tu bude i za pasedát let. Dokonce i pesimističtí Britové dali Unii šanci s 62 procenty.

Vytvoření federálního státu po vzoru USA s jedinou hlavou státu Evropané přesto i nadále odmítají.

Budeme žít lépe

A bude život za padesát let lepší?

Na jihu Evropy tomu věří více než v zemích na sever od Alp. Nejhůře jsou na tom občané Německa, z nichž vidí svoji budoucnost pozitivně jen 22 procent, zatímco u Španělů je to 45 procent.

Platit se bude i nadále eurem.
Platit se bude i nadále eurem. | Foto: Jaroslav Jiřička

Náporu obyvatel z muslimských zemí bude Evropa i nadále čelit křesťanstvím, které bude i v roce 2057 starému kontinentu dominovat.

Vymizí však většina evropských jazyků, které zastíní angličtina. Šanci na přežití pak má pouze francouzština, němčina, ruština, italština a španělština.

Pochyb není o tom, že místo uhlí, ropy či zemního plynu se bude využívat alternativních zdrojů energie z větrných a solárních elektráren.

Platit se bude i nadále eurem.

Válka, nebo mír?

V otázce bezpečnosti panuje mezi dotázanými a evropskými politiky rozpor.

Zatímco v průzkumu se většina dotázaných vyjádřila, že minimálně jedna válka Evropu v dalších padesáti letech zasáhne, evropský komisař pro rozšiřovní Olli Rehn věří v mír.

Evropský komisař pro rozšiřovní Olli Rehn věří v mír.
Evropský komisař pro rozšiřovní Olli Rehn věří v mír. | Foto: Reuters

"V roce 2057 bude největším úspěchem Evropské unie vytvoření regionu, kde bude panovat mír, svoboda a prosperita," prohlásil.

Souhlasí však s tím, že by se Evropská unie neměla stavět zády k Turecku, protože to pouze oslabí její pozici ve světě.

A dokumentuje to na úspěších EU v posledních letech.

"Ti, kteří pochybují o schopnosti Unie jednat, by si měli uvědomit, jakou cestu jsme už ušli. Když došlo k rozpadu Jugoslávie, byla EU nejednotná a překvapená. Nyní máme společnou zahraniční a bezpečnostní strategii vůči Balkánu," řekl Rehn.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy