reklama
 
 

Dohodnout se na TTIP ještě s Obamovou administrativou? Nepravděpodobné, myslí si Evropská komise

19. 10. 2016
Podle zdroje z Evropské komise je nepravděpodobné, že k uzavření dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) dojde v době, kdy bude ještě Obama prezidentem Spojených států. Evropská unie počítá, že její finální podoba bude vyjednána až s nově zvolenou hlavou státu, která do úřadu usedne v lednu příštího roku. Doufá ale, že jednání s novou administrativou budou navazovat na dosavadní pokroky a nebudou začínat znovu od nuly.

Berlín - Evropská komise pokládá za nepravděpodobné, že se rozhovory o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy podaří dokončit ještě za současné americké vlády. Agentuře Reuters to ve středu řekl zdroj z komise. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Nová vláda Spojených států nastoupí poté, co v lednu vyprší mandát prezidenta Baracka Obamy. Evropská komise chce podle zdroje v jednáních o TTIP s novou americkou administrativou navázat na dosavadní pokroky a nezačínat rozhovory znovu od nuly.

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců však poskytne větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Na protest proti dohodě se již konala řada demonstrací po celé Evropě.

autor: ČTK | 19. 10. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama