Poslali jste teprve čtvrtinu dohodnutých peněz na migranty, vzkazuje Evropské unii Erdoganův mluvčí

ČTK ČTK
24. 4. 2017 16:27
Z Evropské unie přišlo na účet turecké vlády podle vyjádření Ankary zatím jen 790 milionů eur. To je asi čtvrtina prostředků ze slíbených tří miliard eur, které měla EU poslat Ankaře v rámci loňské migrační dohody. V pondělí o tom informoval mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin, kterého citovala agentura Reuters. Mluvčí také uvedl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zažádá o obnovení členství ve vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). To mu umožňuje změna ústavy, kterou Turci schválili v referendu 16. dubna.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko zatím obdrželo jen 790 milionů eur (zhruba 21,2 miliardy korun) z přislíbených tří miliard eur (přibližně 80,4 miliardy korun), které měla Evropská unie poslat Ankaře v rámci loňské migrační dohody. V Ankaře to v pondělí podle agentury Reuters řekl mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

Zároveň uvedl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zažádá o obnovení členství ve vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP), jak mu umožňují v referendu schválené ústavní změny. V polovině května pak ve Washingtonu navštíví amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kalin na tiskové konferenci sdělil, že napjaté vztahy mezi Tureckem a EU se mohou zlepšit, pokud unie naplní podmínky dohody, která vedla k omezení přílivu migrantů z Turecka do Evropy.

Erdogan podle Kalina zažádá o návrat do vládní AKP, kterou založil, ale v níž musel přerušit členství, protože stará ústava vyžadovala nadstranického prezidenta. Toto pravidlo nyní zrušily ústavní změny schválené v referendu z 16. dubna.

Erdogan o obnovení příslušnosti k AKP požádá poté, co volební komise zveřejní konečné výsledky referenda, uvedl Kalin. Dodal přitom, že prezident je připraven diskutovat o možnosti svého předsednictví v AKP, pokud o to strana projeví zájem.

Erdogan v polovině května přijede na pozvání Trumpa do Bílého domu ve Washingtonu, doplnil Kalin. Jednání obou politiků se podle něj zaměří na situaci v Sýrii, Iráku a na vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena.

Tento někdejší Erdoganův spojenec žije v USA a Ankara jej viní ze zosnování loňského zmařeného pokusu o puč. Gülen podíl na převratu popírá a naznačuje, že za ním mohl stát samotný Erdogan.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy