Poslali jste teprve čtvrtinu dohodnutých peněz na migranty, vzkazuje Evropské unii Erdoganův mluvčí

ČTK ČTK
24. 4. 2017 16:27
Z Evropské unie přišlo na účet turecké vlády podle vyjádření Ankary zatím jen 790 milionů eur. To je asi čtvrtina prostředků ze slíbených tří miliard eur, které měla EU poslat Ankaře v rámci loňské migrační dohody. V pondělí o tom informoval mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin, kterého citovala agentura Reuters. Mluvčí také uvedl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zažádá o obnovení členství ve vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). To mu umožňuje změna ústavy, kterou Turci schválili v referendu 16. dubna.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko zatím obdrželo jen 790 milionů eur (zhruba 21,2 miliardy korun) z přislíbených tří miliard eur (přibližně 80,4 miliardy korun), které měla Evropská unie poslat Ankaře v rámci loňské migrační dohody. V Ankaře to v pondělí podle agentury Reuters řekl mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

Zároveň uvedl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zažádá o obnovení členství ve vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP), jak mu umožňují v referendu schválené ústavní změny. V polovině května pak ve Washingtonu navštíví amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kalin na tiskové konferenci sdělil, že napjaté vztahy mezi Tureckem a EU se mohou zlepšit, pokud unie naplní podmínky dohody, která vedla k omezení přílivu migrantů z Turecka do Evropy.

Erdogan podle Kalina zažádá o návrat do vládní AKP, kterou založil, ale v níž musel přerušit členství, protože stará ústava vyžadovala nadstranického prezidenta. Toto pravidlo nyní zrušily ústavní změny schválené v referendu z 16. dubna.

Erdogan o obnovení příslušnosti k AKP požádá poté, co volební komise zveřejní konečné výsledky referenda, uvedl Kalin. Dodal přitom, že prezident je připraven diskutovat o možnosti svého předsednictví v AKP, pokud o to strana projeví zájem.

Erdogan v polovině května přijede na pozvání Trumpa do Bílého domu ve Washingtonu, doplnil Kalin. Jednání obou politiků se podle něj zaměří na situaci v Sýrii, Iráku a na vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena.

Tento někdejší Erdoganův spojenec žije v USA a Ankara jej viní ze zosnování loňského zmařeného pokusu o puč. Gülen podíl na převratu popírá a naznačuje, že za ním mohl stát samotný Erdogan.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy