EU má problém. Krize bere práci nejvíce lidem do 25 let

Zahraničí Zahraničí
27. 7. 2009 14:50
Nejhůře je na tom Španělsko, ale trend pociťuje i Česká republika
Francouzská policie nedávno v Paříži zasahovala proti zaměstancům továrny na pneumatiky firmy Continental. Protestovali proti propouštění.
Francouzská policie nedávno v Paříži zasahovala proti zaměstancům továrny na pneumatiky firmy Continental. Protestovali proti propouštění. | Foto: Reuters

Brusel - Krize a s ní spojená nezaměstnanost nemilosrdně bombarduje skupinu nejmladších lidí na trhu práce - ve věku osmnácti až pětadvaceti let.

Ztráta pracovních míst či nemožnost na ně dosáhnout trápí mladé muže a ženy téměř ve všech zemích Evropské unie.

Podle statistického úřadu Eurostat bylo v prvním čtvrtletí letošního roku v zemích EU celkem 8,2 procenta nezaměstnaných, ale ve skupině lidí do čtyřiadvaceti let to bylo 18,3 procent.

Nejhorší je situace ve Španělsku, kde tvoří mezi lidmi do čtyřiadvaceti let nezaměstnaní zhruba třetinu.

Jejich počet povážlivě roste i v České republice. Podle posledních údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR roste letos v Česku nezaměstnanost právě ve skupině osob mladších pětadvaceti let.

Od letošního ledna do března jejich počet stoupl téměř o 40 procent, meziročně oproti loňskému březnu dokonce o 80 procent.

Nezaměstnaný muž shání práci v centru Toronta.
Nezaměstnaný muž shání práci v centru Toronta. | Foto: Reuters

Nezaměstnanost mezi mladými povážlivě stoupá i ve Francii a Velké Británii.

Dramatický nárůst hlásí pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko. Zatímco loni tam osoby do čtyřiadvacet let tvořily jen něco kolem deseti procent nezaměstnaných, teď už jejich podíl přesáhl třicet procent.

Právě Pobaltí je krizí zasaženo drtivě, ekonomiky Litvy a Lotyšska podle předpovědí letos klesnou o více než deset procent.

Nejlepší vyhlídky najít práci mají nyní v EU mladí lidé v Nizozemsku. Tam je nezaměstnanost ve skupině do 24 let jen šestiprocentní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy