EU má po summitu. Neví, kudy vyrazit

Reuters, ČTK, pat
15. 12. 2006 14:00
Brusel - Dveře k nám nezazdíváme; kdy se otevřou a co po vstupu uvidíte vevnitř, však zatím nevíme ani my. Summit EU potvrdil tápání pětadvacítky.

Prezidenti a šéfové vlád se v Bruselu nedokázali dohodnout na tom, jak rychle pokračovat s rozšiřováním poté, co 1. ledna vstoupí do Unie Rumunsko a Bulharsko.

Dohoda po zimním summitu neexistuje ani v tom, co si dál počnout s evropskou ústavou, kterou v referendu odmítli francouzští a nizozemští voliči.

Veto se rušit nebude

V závěrečném komuniké se nakonec na nátlak skupiny zemí, mezi nimiž byla i Česká republika, neobjevila ani zmínka o prohloubení spolupráce v bezpečnosti a spravedlnosti. Skupina států včetně předsedajícího Finska chtěla prosadit zrušení práva veta v těchto oblastech tak, jak to předpokládal právě text ústavy EU.

Summit Evropské unie, to není jen rozhodování o vývoji zemích EU. Ale také místo, kde můžu francouzský prezident Jacques Chirac naplno rozvinout šarm. Jako na snímku, kde líbá ruku finské prezidentky Tarji Halonen.
Summit Evropské unie, to není jen rozhodování o vývoji zemích EU. Ale také místo, kde můžu francouzský prezident Jacques Chirac naplno rozvinout šarm. Jako na snímku, kde líbá ruku finské prezidentky Tarji Halonen. | Foto: Reuters

Finský premiér Matti Vanhanen, který Evropské unii poslední půlrok předsedal, prohlásil, že účastníci summitu se shodli na tom, že dnes platný smluvní základ pětadvacítky je potřeba změnit. Začít tím, že se roztrhá návrh ústavy a začne se úplně odznovu podle něj není možné.

Rozšiřování zpomalí

Reforma institucí je přitom předpokladem toho, že se bude Unie v budoucnu ještě někdy rozšiřovat. "Rychlost rozšiřování musí vzít v úvahu schopnost Unie integrovat nové členy," uvádí závěrečné komuniké ze summitu.

Unie potvrdila závazky vůči zemím, s nimiž se již jedná o přistoupení, odmítla však jmenovat další státy, které by mohly ve vzdálenější budoucnosti počítat s členstvím. 

I zemím, s nimiž už Unie vyjednává, ale šéfové vlád odmítli sdělit jakýkoli termín, kdy by mohly do EU vstoupit. Summit naopak zdůraznil, že přistupující země musí být s to splnit "přísné podmínky". Speciálně se zmiňuje o boji s korupcí.

Analytici označují výsledek summitu za jednoznačné zpomalení rozšiřovacího procesu.

Nicolas Sarkozy zatím Francii na summitu nezastupoval, na jeho okraj však
Nicolas Sarkozy zatím Francii na summitu nezastupoval, na jeho okraj však | Foto: Reuters

Pětadvacítka už začala jednat o přistoupení s Chorvatskem, Tureckem a Makedonií. Dalším balkánským zemím pouze obecně přislíbila, že jejich budoucnost je uvnitř Unie.

Francie hrozí zablokováním Turků

Summit potvrdil zmrazení osmi kapitol vstupních rozhovorů s Tureckem, ale nezastavil tyto rozhovory úplně.

Horký kandidát na francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy při jednání pravicových lídrů neváhal naznačit, že pokud bude příští rok na jaře zvolen, nebude váhat se zablokováním rozhovorů s Turky. "Jsem potěšen, že tato myšlenka získává čím dál víc příznivců," přisadil si Sarkozy.

Podle německého diplomata, na kterého se odvolává agentura Reuters, Sarkozy v soukromém rozhovoru uvedl, že bude cítit závazek vůči francouzské veřejnosti, aby plnoprávné členství Turecka v Unii zablokoval.

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy