EU doufá, že Srbsko bude prozápadní

lem, Reuters
22. 1. 2007 17:33
Brusel - Srbští ultranacionalisté zneklidňují Evropu. O dalším vývoji v této balkánské zemi dnes jednali ministři zahraničí EU.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a šéf evropské zahraniční politiky Javier Solana během bruselského jednání.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a šéf evropské zahraniční politiky Javier Solana během bruselského jednání. | Foto: Reuters

V předčasných parlamentních volbách v Srbsku zvítězili krajní nacionalisté z Radikální strany Srbska. Ve vládě přesto pravděpodobně nezasednou, neboť nejspíš nenajdou politické partnery.

Srbsko na cestě do EU

I tak se v Bruselu již během dnešního dne jednalo o dalším směřování země s nacionalistickou minulostí i přítomností, která však usiluje o brzký vstup do Evropské unie.

"Vkládám velké naděje v rychlé vytvoření vlády proevropských a demokratických sil," řekl vysoký zmocněnec EU pro zahraniční politiku Javier Solana ještě před zahájením pravidelné schůzky ministrů zahraničí EU. "Většina, která vzešla z voleb, je většinou demokratických sil."

Rozhovory mezi Srbskem a EU byly v květnu loňského roku přerušeny, protože Srbové zatím nedopadli bosenskosrbského generála Ratka Mladiče obviněného z válečných zločinů v Bosně v 90. letech.

Komisař pro rozšíření Olli Rehn ale v Bruselu uvedl, že vstupní jednání by mohla začít velmi rychle, tedy okamžitě po vytvoření prozápadní vlády demokratických stran.

Česká republika návrat EU a Bělehradu k jednacímu stolu již delší dobu podporuje. Dvoudenní schůzky ministrů zahraničí Evropské unie se vůbec poprvé účastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se v Bruselu zdrží i několik následujících dní.

Ultranacionalističtí radikálové Tomislava Nikoliče ve volbách uspěli. Vládu přesto nejspíš nesestaví.
Ultranacionalističtí radikálové Tomislava Nikoliče ve volbách uspěli. Vládu přesto nejspíš nesestaví. | Foto: Reuters

Co s Kosovem?

Ještě komplikovanější je situace kolem jihosrbské provincie Kosovo. Prakticky všechny srbské strany jsou proti samostatnosti pro tuto oblast, kde sice Albánci tvoří většinu, ale pro Srby je kolébkou jejich kultury.

Emisar OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari čekal na oznámení svých návrhů na konečný status Kosova na dobu po srbských volbách. Podle tisku hodlá začátkem února kosovským Albáncům nabídnout omezenou samostatnost a v provincii by hrála velkou úlohu Evropská unie.

...a s Íránem?

Ministři zahraničí EU se na dnešní schůzce také shodli, že sankce proti Íránu, které loni v prosinci přijala Rada bezpečnosti OSN kvůli íránskému jadernému programu, by měly členské země Unie začít uplatňovat "v plné šíři a bezodkladně".

Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně k mírovým účelům, pro výrobu elektřiny. Jak EU, tak Spojené státy ale Írán podezřívají z toho, že vyvíjí jaderné zbraně.

 

Právě se děje

Další zprávy