EU došla trpělivost se Sýrií, uvalila sankce na Bašára

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 5. 2011 14:45
Syrský prezident má zakázáno cestovat do zemí Unie, přísnější sankce čekají i Muammara Kaddáfího
Při protivládních protestech zahynulo podle organizací na obranu lidských práv na sedm set lidí
Při protivládních protestech zahynulo podle organizací na obranu lidských práv na sedm set lidí | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie chce přinutit představitele syrského režimu k ukončení represí vůči obyvatelstvu.

Brusel proto prezidentu Bašáru Assadovi a dalším deseti představitelům Sýrie zakázal cestovat do zemí Unie. Navíc jim zmrazil jejich aktiva v evropských bankách.

"Pokud někdo utlačuje vlastní lid a na mírové demonstrace odpovídá silou, nemůže Evropská unie jednat jinak," řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

V sobotu zastřelily syrské bezpečnostní síly ve městě Homsu během pohřbu obětí předchozích represí šest lidí. Organizace na ochranu lidských práv odhadují, že v zemi bylo od začátku protestů zabito na sedm set lidí.

Syrské úřady tvrdí, že za většinu násilností mohou "ozbrojené gangy" podporované islamisty. Ty podle nich mají na svědomí smrt více než sto dvaceti příslušníků bezpečnostních sil.

Přitvrzení vůči Libyi

Evropská unie rozšířila rovněž sankce, které uplatňuje proti představitelům libyjského režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Tak jako v případě Sýrie kvůli násilnostem, jichž se tamní režim dopouští na civilistech.

Sankce byly zpřísněny také vůči Libyi
Sankce byly zpřísněny také vůči Libyi | Foto: Reuters

Libyjští předáci odpovědní za násilnosti proti civilistům, mezi nimiž je Kaddáfí i řada jeho blízkých, nesmějí cestovat do EU a mají také zmrazena finanční aktiva v zemích "sedmadvacítky". Sankce se týkají i některých libyjských firem, jimž unie rovněž blokuje účty.

V úterý ministři rozhodli na seznam zařadit dalšího člověka z blízkého okruhu Kaddáfího spolupracovníků a také jednu místní leteckou společnost. "EU se rozhodla zintenzivnit úsilí, aby zablokovala přístup Kaddáfího režimu ke zdrojům a fondům," uvedli ministři v závěrech ze zasedání.

Už v neděli EU udělala symbolické gesto vůči libyjské opozici, která s Kaddáfím bojuje.

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová otevřela v povstaleckém centru Benghází na východě země kancelář EU. Prozatímní vládní rada je navíc podle Unie klíčovým politickým reprezentantem libyjského lidu.

Tuto prozatímní libyjskou "vládu" už uznaly některé státy EU, například Francie a Británie. Po jejím uznání volá delší dobu i Evropský parlament. Řada zemí bloku ale byla v tomto smyslu opatrnější. S opozičním seskupením chce jednat, ale nikoli ho zatím uznat za libyjskou vládu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy