EU dává ruce pryč od konfliktu Slovenska a Maďarska

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 8. 2009 15:50
Podle mluvčího Evropské komise jde o bilaterální záležitost

* Maďarsko si chce u Evropské komise stěžovat na slovenskou vládu * Brusel nemá nejmenší chuť se spory zabývat * Maďarsko-slovenské vztahy klesly na nejhorší úroveň od roku 1993

Brusel - Členské země Evropské unie nechtějí příliš zasahovat do citlivého sporu Slovenska a Maďarska.

Opakované neshody mezi těmito dvěma státy z nich činí nejproblematičtější dvojici uvnitř evropské sedmadvacítky. Žádné jiné členské země EU nemají mezi sebou tak špatné vztahy.

Slovenská vláda v pátek odepřela maďarskému prezidentovi Lászlóvi Sólyomovi vstup na slovenské území. Ten chtěl původně navštívit Komárno, ale zastavil se v půli mostu, který rozděluje Slovensko a Maďarsko.

Mluvčí Evropské komise Michael Mann dnes označil incident za "bilaterální záležitost" mezi Bratislavou a Budapeští.

Podle něj nezmiňují evropské regule "nic specifického" o zakázání vstupu představiteli jednoho členského státu EU do jiné země unie. Na otázku novinářů, zda je tedy takový krok možný, nechtěl dát jednoznačnou odpověď. Komise prý roztržku zatím neřeší.

Maďarský prezident Sólyom slovenskou hranici 21.srpna nepřekročil.
Maďarský prezident Sólyom slovenskou hranici 21.srpna nepřekročil. | Foto: Reuters

Rovněž prý doposud nedostala od Maďarska slibovaný dokument, ve kterém si chce Budapešť na Bratislavu stěžovat.

Evropská unie podle maďarského ministra zahraničí Pétera Balázse postrádá jakýkoli mechanismus, který by zabránil některému z členských států narušit volný přechod svých hranic jiné zemi EU.

Evropský parlament by se proto měl tímto problémem zabývat, aby se v budoucnu vyloučilo opakování podobného incidentu, napsala maďarská agentura MTI.

Označení maďarského prezidenta za nežádoucí osobu na Slovensku podle deníku Hospodárske noviny přivedlo vztahy mezi Bratislavou a Budapeští na nejhorší úroveň od vzniku samostatného státu v roce 1993.

Maďarská  vláda nedávno také napadla nový jazykový zákon na Slovensku. Podle ní se jedná o diskriminaci maďarské menšiny.

 

Právě se děje

Další zprávy