reklama
 
 

EU dává Íránu zřejmě poslední šanci

15. 5. 2006 11:22
Brusel - Dosavadní neúspěchy při jednání s Íránem neodradily EU od toho, aby ještě jednou - možná naposledy - učinila Teheránu nabídku na mírové řešení krize kolem jaderného programu.

Muž odpovědný za zahraniční politiku Unie Javier Solana oznámil, že návrhem se dnes budou zabývat na své schůzce ministři pětadvaceti členských zemí EU. Dokument má být hotov během nejbližších týdnů.

Jaderný program ano, ale průhledný

Cílem je dosáhnout toho, aby Írán podřídil veškerá svá jaderná zařízení důkladné kontrole, a vyloučil tak možnost, že může technologií využít k sestrojení atomové bomby.

"Bude to velmi výhodná nabídka. Bude se zabývat jak jaderným programem, tak i ekonomikou, obchodem a bezpečnostními zárukami pro Írán," uvedl Solana.

Teheránská vláda o víkendu zopakovala, že nepřijme žádné návrhy, které ji budou zavazovat k úplnému ukončení nukleárního programu. Podle Solany ale EU po Íránu nechce, aby nevyráběl jadernou energii. Pouze žádá záruky, aby nebyla zneužita k výrobě bomby.

USA s Íránem zatím jednat nebudou

Americký prezident George Bush mezitím odmítl výzvy některých evropských státníků a generálního tajemníka OSN Kofiho Annana k přímému jednání s Íránem.

"Není důvod, abychom to dělali. Řada zemí se zapojila do dialogu s Íránem a my tento dialog podporujeme. Tento současný rámec je lepší," řekl televizi CNN Bushův bezpečnostní poradce Stephen Hadley.

USA nemají s Íránem diplomatické styky od íránské revoluce v roce 1979. Nedávno avizované rozhovory zástupců obou zemí o situaci v Iráku se zatím neuskutečnily.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád o víkendu během návštěvy Indonésie prohlásil, že je připraven o jaderném programu jednat s kýmkoliv kromě Izraele.

Chávez varuje: Ropa bude velmi drahá

Venezuela, která je pátým největším vývozcem ropy na světě, předpokládá masivní nárůst cen suroviny, pokud jednání selžou a Spojené státy na Írán zaútočí. Na mítinku v Londýně to prohlásil venezuelský prezident Hugo Chávez. Podle něj ropa vystoupá až přes sto dolarů za barel.

"Pokud Američané zaútočí, Írán přeruší vývoz ropy. My bychom udělali to samé, kdyby na nás někdo zaútočil. Bude to horší, než byl Irák," řekl venezuelský prezident na shromáždění, které pořádal starosta Londýna Ken Livingstone.

Starosta ve svém projevu nazval vládu George Bushe "gangsterským režimem", a naopak vzdal hold Chávezovi, který se vyznačuje ostrou protiamerickou rétorikou.

Írán má druhé největší zásoby ropy na světě po Saúdské Arábii.

autor: Reuters, man | 15. 5. 2006 11:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama