EU dala ozbrojené křídlo Hizballáhu na seznam teroristů

Martin Novák Martin Novák
22. 7. 2013 13:14
Tento krok prosazovaly hlavně Německo a Británie
Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie zařadila na seznam teroristických organizací ozbrojené křídlo libanonského hnutí Hizballáh.

Shodli se na tom v Bruselu ministři zahraničí všech osmadvaceti členských zemí Unie. Rozhodnutí je poměrně překvapivé, protože některé státy ještě minulý týden tento krok odmítaly.

Například Francie. Naopak na zařazení části Hizballáhu na teroristickou listinu trvaly hlavně Německo, Nizozemsko a Velká Británie.

Česká republika, přestože jinak patří k zásadním spojencům Izraele, zaujímala k označení Hizballáhu za teroristy rezervovaný postoj s odůvodněním, že je ohrožena stabilita Libanonu. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že by šlo o kontraproduktivní opatření.

"Nám šlo v předchozích jednáních o to, aby se zařazením vojenského křídla nedestabilizovala situace v Libanonu, která je bez toho velice křehká," uvedl v Bruselu pro agenturu ČTK současný šéf české diplomacie Jan Kohout s tím, že výsledek jednání je kompromisem.

"Česká republika spolu s dalšími státy přistoupila na kompromis, který zaručuje, že bude pokračovat podpora Evropské unie Libanonu. Bude tam zahrnuta humanitární pomoc, ale i "podpora pro libanonskou armádu, která je považovaná za stabilizační faktor v Libanonu", uvedl Kohout

Hizballáh je hnutí, které reprezentuje většinu šíitských muslimů v Libanonu. Ti tvoří v této zemi přibližně padesát procent obyvatel. Hlavními spojenci a patrony Hizballáhu jsou Írán a syrská vláda.

Hnutí má velké zásoby zbraní, které používá hlavně při konfrontacích s Izraelem. Téměř měsíc trvající válku vedla organizace se židovským státem v létě roku 2006.

Teď se ale Hizballáh zapojil i do války v Sýrii, kde vojensky podpořil režim prezidenta Bašára Asada a podílel se na vytlačení povstalců z oblastí podél libanonské hranice.

V Evropě zesílila kritika Hizballáhu po loňském výbuchu na letišti v Burgasu. O život přišlo pět izraelských turistů a bulharský řidič autobusu. Podle bulharských vyšetřovatelů za útokem stál Hizballáh, vedení hnutí to odmítá.

Soud na Kypru poslal letos na čtyři roky do vězení člena Hizballáhu, který údajně chystal útoky na izraelské cíle a sbíral informace o odletech a příletech letadel z Izraele.

K zařazení Hizballáhu mezi teroristy tlačily Evropskou unii Izrael a Spojené státy. To, že se na seznamu ocitlo pouze jeho "ozbrojené křídlo", je ale kompromisním řešením.

Hizballáh je v Libanonu významnou politickou silou. Má poslance v parlamentu i ministry ve vládě.

 

Právě se děje

Další zprávy