EU chce po Řecích, aby pracovali 6 dní v týdnu

Radim Klekner Radim Klekner
12. 9. 2012 16:15
Dalším návrhem EU, Evropské centrální banky a MMF je třináctihodinová pracovní doba
Řekové přitlačení ke zdi znovu vycházejí do ulic.
Řekové přitlačení ke zdi znovu vycházejí do ulic. | Foto: Reuters

Atény - Špatný vtip, výraz čirého zoufalství na straně zahraničních vyjednavačů či pečlivě připravený krok v rámci politiky "cukru a biče", aplikované Evropskou unií vůči beznadějně zadluženému Řecku?

Zástupci EU, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB), kteří provádějí pravidelnou kontrolu toho, jak řecká vláda plní svůj slib a prosazuje úsporná opatření ve snaze snížit státní dluh, navrhli kabinetu premiéra Antonise Samarase, aby zavedl šestidenní pracovní týden a umožnil firmám, aby v případě potřeby nechaly své zaměstnance pracovat až 13 hodin denně.

Informaci po jednáních s takzvanou trojkou pustilo do médií řecké ministerstvo práce.

Řečtí důchodci mají odcházet do penze v 67 letech.
Řečtí důchodci mají odcházet do penze v 67 letech. | Foto: Reuters

Řecko není schopno srazit deficit státního rozpočtu, a inspektoři proto vládě navrhují další drastická opatření. Ta však zcela jistě narazí na nesouhlas minimálně dvou koaličních partnerů Samarasovy pravicové Nové demokracie, Panhelénského socialistického svazu (PASOK) a Demokratické levice.

O generální stávce začínají znovu hovořit také dva nejmocnější odborové svazy v zemi.

Protesty proti úspornému kurzu vládního kabinetu se v různých částech země konají téměř nepřetržitě, uplynulé dny nebyly výjimkou. Během středečního jednání na ministerstvu práce pak demonstrující rozvinuli před jeho sídlem transparent s nápisem: "EU, ECB, MMF, vypadněte odsud!"

Odpuštění dluhu, nebo bankrot?

Řecký hrubý domácí produkt klesl od roku 2007, kdy představoval přibližně 210 miliard eur, na současných necelých 170 miliard, deficit rozpočtu se má letos pohybovat okolo 6,5 procenta HDP a bez práce je již čtvrtina populace v produktivním věku.

Obě hlavní odborové centrály začínají hovořit o generální stávce.
Obě hlavní odborové centrály začínají hovořit o generální stávce. | Foto: Reuters

Podle trojky by proto Řekové měli souhlasit s dalším krácením mezd a důchodů a také s tím, že věk odchodu do penze se posune ze současných 65 na 67 let.

Jen letos má navíc o práci přijít 15 tisíc osob ve státních podnicích.

Věřitelé Řecka požadují další úspory ve výši téměř dvanácti miliard, které by Samarasův kabinet měl ušetřit v příštích dvou letech. Řecká vláda nutně potřebuje, aby trojka uvolnila ze záchranného balíčku ve výši 130 miliard, schváleného letos v březnu, 31 miliard eur, jinak nebude mít na provoz státu.

Bez náležitého dobrozdání trojky ale vládní kabinet žádnou další pomoc od EU nedostane a země bude muset vyhlásit bankrot. Ten by však znamenal mnohamiliardové ztráty nejenom pro Řecko, ale také pro celou Unii.

Vzhledem k tomu, že dosavadní úsporná opatření jen dále prohloubila finanční a hospodářskou krizi v zemi, se jako jeden z možných scénářů rýsuje odpuštění větší části řeckého dluhu, který nyní činí 240 miliard. Tentokrát ale od národních vlád, v prvé řadě od Německa a Francie.

Březnové umazání dluhu ve výši 107 miliard eur, na němž se dohodli soukromí věřitelé, přineslo jen krátkodobou úlevu.

To, že by řecká vláda byla v dohledné době schopna lépe vybírat daně, zřejmě nepřipadá v úvahu. Jen v prvním čtvrtletí tohoto roku představoval pokles výběru daní na straně firem téměř dvacet procent. Daňové úniky v Řecku představují částku, která se podle odhadů rovná padesáti až sto procentům toho, co se na daních běžně vybere.

 

Právě se děje

Další zprávy