EU chce chránit děti před "zneužitím přes internet"

Dominik Jandl
10. 12. 2008 9:29
Unie posvětila program za bezpečnější internet. Přijde na 55 milionů eur

Brusel - Evropská unie spustí počátkem příštího roku nový program pro bezpečnější internet.

Cílem programu je ochrana dětských uživatelů před možnými negativními dopady pohybu v kyberprostoru. Návrh evropské komise v úterý podpořila Rada ministrů a již dříve i Evropský parlament.

Evropská komise dokument vypracovala a schválila "s cílem chránit děti ve stále složitějším světě online a umožnit jim bezpečné používání internetových služeb, jako je vytváření sociální sítě, blogování a výměna rychlých zpráv".

Jak ukázal právě v úterý zveřejněný průzkum Eurobarometr, zhruba 60 procent rodičů se obává toho, že by se jejich dítě mohlo stát terčem "online groomingu".

Tento pojem označuje využívání internetových komunikačních prostředků či mobilních telefonů za účelem zneužití či šikany dětí ze strany dospělých.

Prevence a inteligentní software

Schválený program bude probíhat v letech 2009 až 2013 a jeho rozpočet dosáhne 55 milionů eur, tedy asi 1,35 miliardy korun.

Možného zneužití svých dětí
Možného zneužití svých dětí | Foto: Aktuálně.cz

Větší bezpečnosti má být dosaženo vylepšením důmyslnosti softwaru používaného pro online a mobilní technologie.

Kromě toho se program zaměří i na výuku a prevenci mezi samotnými dětmi. Ty totiž ovládají nové technologie stále dokonaleji než jejich rodiče, jak poznamenala Viviane Redingová, eurokomisařka pro informační společnost a média.

Podle ní mládeži "tyto technologie pomáhají studovat a ukazují jí vzrušující nové způsoby, jak navazovat vztahy s ostatními". O jejich prospěšnosti Redingová tedy nepochybuje, posílení jejich bezpečnosti ale považuje za nezbytnou nutnost.

Na prevenci tak poputuje téměř 50 procent rozpočtu, zbylý podíl bude využit na vyhledávání a "zneškodnění" nebezpečného obsahu a také na vytvoření databáze, skrze kterou bude možné potenciálně nebezpečné weby nahlásit.

 

Právě se děje

Další zprávy