Etna chrlila lávu až do výšky 150 metrů. Na videu je vidět žhavá sopka i oblaka popelu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 8. 2018 14:04
Video zachycuje dění ze čtvrtka na pátek, kdy nejvyšší aktivní sopka kontinentální Evropy chrlila lávu.
Sopka Etna opět hrozí. Chrlí lávu až do výšky 150 metrů | Video: Reuters

PalermoSicilská sopka Etna minulý týden začala chrlit lávu až do výšky 150 metrů. Na videu lze vidět i vysoká oblaka popelu a kouř, který italský vulkán zahalil.

Sopka se probudila k životu už na konci července, uvedl italský Národní institut pro geofyziku a vulkanologii (INGV). Láva z ní však začala tryskat minulý čtvrtek večer.

"Celý ten úkaz se odehrál v noci a s úsvitem už silně slábl, dokud se docela nezastavil," vysvětlil vulkanolog Boris Behncke z INGV. 

Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018.
Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018. | Foto: Profimedia.cz

Přestože dění na videu působí nebezpečně, úřady nikoho z úpatí sopky neevakuovaly.

Sopka je přitom populární i mezi turisty, každý rok přiláká tisíce lidí. A to nejen v létě, v zimě se na ní lyžuje.

Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018.
Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018. | Foto: Profimedia.cz

Poslední erupce Etny se udála loni na jaře. Sopka je stará půl milionu let, ale stále je jedním z nejaktivnějším vulkánů Evropy. Tyčí se do výše 3300 metrů, takže je nejvyšší aktivní sopkou kontinentální Evropy.

Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018.
Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018. | Foto: Profimedia.cz
 

Právě se děje

před 34 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy