Etna chrlila lávu až do výšky 150 metrů. Na videu je vidět žhavá sopka i oblaka popelu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 8. 2018 14:04
Video zachycuje dění ze čtvrtka na pátek, kdy nejvyšší aktivní sopka kontinentální Evropy chrlila lávu.
Sopka Etna opět hrozí. Chrlí lávu až do výšky 150 metrů | Video: Reuters

PalermoSicilská sopka Etna minulý týden začala chrlit lávu až do výšky 150 metrů. Na videu lze vidět i vysoká oblaka popelu a kouř, který italský vulkán zahalil.

Sopka se probudila k životu už na konci července, uvedl italský Národní institut pro geofyziku a vulkanologii (INGV). Láva z ní však začala tryskat minulý čtvrtek večer.

"Celý ten úkaz se odehrál v noci a s úsvitem už silně slábl, dokud se docela nezastavil," vysvětlil vulkanolog Boris Behncke z INGV. 

Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018.
Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018. | Foto: Profimedia.cz

Přestože dění na videu působí nebezpečně, úřady nikoho z úpatí sopky neevakuovaly.

Sopka je přitom populární i mezi turisty, každý rok přiláká tisíce lidí. A to nejen v létě, v zimě se na ní lyžuje.

Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018.
Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018. | Foto: Profimedia.cz

Poslední erupce Etny se udála loni na jaře. Sopka je stará půl milionu let, ale stále je jedním z nejaktivnějším vulkánů Evropy. Tyčí se do výše 3300 metrů, takže je nejvyšší aktivní sopkou kontinentální Evropy.

Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018.
Erupce italské sopky Etna v srpnu 2018. | Foto: Profimedia.cz
 

Právě se děje

před 6 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy