Etiopský premiér hostil "nejdražší večeři na světě", výtěžek jde na zvelebení města

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2019 11:06
Asi 200 byznysmenů a představitelů různých organizací se sešlo v neděli v historickém paláci v Addis Abebě na večeři pořádané etiopským premiérem Abiyem Ahmedem. Jelikož jedno místo u stolu vyšlo strávníka na 173 000 dolarů (téměř čtyři miliony korun), informuje zpravodajský server BBC o nejdražší večeři na světě.
Etiopský premiér Abiy Ahmed
Etiopský premiér Abiy Ahmed | Foto: Reuters

Výtěžek z akce je určen na revitalizaci hlavního města. Cílem premiérova projektu je vyčistit místní řeku a zvelebit její nábřeží a tím zlepšit obraz města a přilákat do něj více turistů. Celkové náklady se mají vyšplhat na jednu miliardu dolarů (téměř 23,1 miliardy korun).

V současnosti připadá na jednoho obyvatele Addis Abeby 0,3 metru čtverečního zeleně, po dokončení projektu by to mělo být metrů sedm, uvádí agentura AFP s odkazem na vyjádření premiérovy kanceláře.

Na sociálních sítích projekt vzbudil značnou kritiku, někteří lidé nesouhlasí s tím, aby byl projekt pro město prioritou.

Abiy Ahmed, který se ujal funkce premiéra loni v dubnu, je často vychvalován kvůli svému reformnímu programu, mimo jiné za urovnání vztahů se sousední Eritreou. Etiopská ekonomika je podle AFP nejdynamičtější ze všech východoafrických států, nicméně země je stále jednou z nejchudších na celém světě.

Ahmedovi kritici však poukazují na premiérovu neschopnost řešit rostoucí etnické napětí v zemi. Kvůli bojům mezi obyvateli opustily svoje domovy již dva miliony Etiopanů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy