reklama
 
 

Etiopský premiér hostil "nejdražší večeři na světě", výtěžek jde na zvelebení města

Aktualizováno 21. 5. 2019 11:06
Asi 200 byznysmenů a představitelů různých organizací se sešlo v neděli v historickém paláci v Addis Abebě na večeři pořádané etiopským premiérem Abiyem Ahmedem. Jelikož jedno místo u stolu vyšlo strávníka na 173 000 dolarů (téměř čtyři miliony korun), informuje zpravodajský server BBC o nejdražší večeři na světě.

Výtěžek z akce je určen na revitalizaci hlavního města. Cílem premiérova projektu je vyčistit místní řeku a zvelebit její nábřeží a tím zlepšit obraz města a přilákat do něj více turistů. Celkové náklady se mají vyšplhat na jednu miliardu dolarů (téměř 23,1 miliardy korun).

V současnosti připadá na jednoho obyvatele Addis Abeby 0,3 metru čtverečního zeleně, po dokončení projektu by to mělo být metrů sedm, uvádí agentura AFP s odkazem na vyjádření premiérovy kanceláře.

Na sociálních sítích projekt vzbudil značnou kritiku, někteří lidé nesouhlasí s tím, aby byl projekt pro město prioritou.

Abiy Ahmed, který se ujal funkce premiéra loni v dubnu, je často vychvalován kvůli svému reformnímu programu, mimo jiné za urovnání vztahů se sousední Eritreou. Etiopská ekonomika je podle AFP nejdynamičtější ze všech východoafrických států, nicméně země je stále jednou z nejchudších na celém světě.

Ahmedovi kritici však poukazují na premiérovu neschopnost řešit rostoucí etnické napětí v zemi. Kvůli bojům mezi obyvateli opustily svoje domovy již dva miliony Etiopanů.

autor: ČTK | 21. 5. 2019 6:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama