Etiopská armáda vypaluje vesnice na východě země

mih
15. 6. 2008 0:01
V takřka pusté oblasti dochází k porušování lidských práv

Harer/Praha - Ogaden je chudou provincí na východě Etiopie. Spory o region trvají řadu let. V šedesátých a sedmdesátých letech o takřka pusté území Somálsko s Etiopií válčilo. Nyní Ogaden náleží Etiopii, lidé však mají etnicky blíže k Somálcům a jsou většinou muslimského vyznání.

V regionu se v roce 1984 utvořilo povstalecké hnutí Národněosvobozenecká fronta Ogadenu. V oblasti je rozmístěná etiopská armáda, která proti povstalcům bojuje, avšak nyní vyšlo najevo, že vojáci zneužívají své pravomoci - vypalují vesnice a porušují lidská práva.

Upozornila na to organizace Human Rights Watch a následně to potvrdil i tým amerických vědců, který zkoumal družicové snímky zachycující vypálené vesnice civilistů.

Podle této mezinárodní organizace vojáci znásilňují ženy, zabíjejí a další obyvatele systematicky vyhánějí z domovů.

„Všechny oběti a svědkové označili za viníky násilností etiopské vojáky. Například některé lidi uškrtili, další vyhnali z domovů a jejich vesnice vypálili," řekla britské stanici BBC Georgette Gagnonová z Human Rights Watch.

Svědci například vypověděli, že po jednom z útoku rebelů armáda obsadila nedalekou vesnici. Nařídila všem obyvatelům, aby se shromáždili na jednom místě a aby se přiznali viníci útoku. Když vesničané nikoho za viníka neoznačili, vojáci muže a stařešiny zatkli a obvinili je ze spolupráce s povstalci. Ve vězení je bili a některé ženy mezitím znásilnili.

Foto: Aktuálně.cz

Etiopská vláda taková obvinění odmítá a informace označuje za propagandu povstalců, jež podle ní podporuje Eritrea, se kterou Etiopie vedla válku v letech 1998 až 2000.

Human Rights Watch obviňuje USA a Evropskou unii, že nad porušováním práv etiopské armády přivírají oči.

V oblasti navíc i kvůli nepříznivýmu počasí v posledních měsících hrozí v některých oblastech hladomor.

Nejvýchodnější cíp Afriky, takzvaný Africký roh, patří k nejrozvrácenějším místům světa. Somálsko jako jednolitý stát prakticky neexistuje a miliony lidí potřebují humanitární pomoc.

Somálskou krizi považuje OSN spolu s občanskou válkou v Dárfúru za největší humanitární katastrofu současnosti.

V celé oblasti oblasti se navíc odehrává několik dalších konfliktů, o kterých je k dispozici jen málo zpráv.

Čtěte další články speciálu Aktuálně.cz: Zapomenuté války

 

Právě se děje

Další zprávy