Etiopie kvůli násilnostem vyhlásila výjimečný stav. Vláda zablokovala internet

Zahraničí Zahraničí
10. 10. 2016 11:59
V Etiopii platí od neděle kvůli neutuchajícím bojům výjimečný stav. Premiér Hailemariam Desalegn doufá, že to pomůže potlačit protivládní protesty, které africkou zemí zmítají už déle než týden. Boje si vyžádaly oběti i majetkové škody. Nejvíce postižen je regionální stát Oromija.
Boje v Etiopii si vyžádaly velké škody na majetku.
Boje v Etiopii si vyžádaly velké škody na majetku. | Foto: Reuters

Addis AbebaEtiopská vláda vyhlásila v neděli šestiměsíční výjimečný stav. Důvodem jsou přes týden trvající protivládní protesty, které se neobešly bez lidských obětí ani rozsáhlých škod na majetku.

"Bezpečnost občanů je pro nás na prvním místě. Kromě toho chceme skoncovat se škodami, kterými trpí infrastrukturní projekty, vzdělávací instituce, zdravotnická střediska a soudní budovy,” prohlásil podle The Guardian etiopský premiér Hailemariam Desalegn.

Ten zároveň ujistil, že výjimečný stav nijak nepoškodí základní lidská práva zakotvená v etiopské ústavě.

Vláda nicméně například zablokovala ve většině částech Etiopie internet, aby demonstranti nemohli skrze sociální sítě lákat další lidi na účast v protestech.

Nejhorší demonstrace zmítají státem Oromija, který je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Minulou sobotu tu na náboženském festivalu v oromském Bishoftu, který se nachází asi 40 kilometrů jižně od Addis Abeby, zemřelo více než 50 lidí a dalších 100 utrpělo zranění. Policie použila slzný plyn i ostrou munici. 

Rebelové ničí továrny, vládní budovy i dopravní prostředky. V současné chvíli blokují silnice, které vedou do etiopské metropole Addis Abeba, a na ty, kteří se pokusí projet, hází kamení.

Jsou to většinou spory o půdu a etnicky motivované stížnosti, co násilnosti v zemi vyvolává. V poslední době ale obyvatelé také stále více kritizují vládu za omezování svobody projevu. Podle vlády za těmito akcemi stojí místní rebelové a zahraniční oponenti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy