Etiopie kvůli násilnostem vyhlásila výjimečný stav. Vláda zablokovala internet

Zahraničí Zahraničí
10. 10. 2016 11:59
V Etiopii platí od neděle kvůli neutuchajícím bojům výjimečný stav. Premiér Hailemariam Desalegn doufá, že to pomůže potlačit protivládní protesty, které africkou zemí zmítají už déle než týden. Boje si vyžádaly oběti i majetkové škody. Nejvíce postižen je regionální stát Oromija.
Boje v Etiopii si vyžádaly velké škody na majetku.
Boje v Etiopii si vyžádaly velké škody na majetku. | Foto: Reuters

Addis AbebaEtiopská vláda vyhlásila v neděli šestiměsíční výjimečný stav. Důvodem jsou přes týden trvající protivládní protesty, které se neobešly bez lidských obětí ani rozsáhlých škod na majetku.

"Bezpečnost občanů je pro nás na prvním místě. Kromě toho chceme skoncovat se škodami, kterými trpí infrastrukturní projekty, vzdělávací instituce, zdravotnická střediska a soudní budovy,” prohlásil podle The Guardian etiopský premiér Hailemariam Desalegn.

Ten zároveň ujistil, že výjimečný stav nijak nepoškodí základní lidská práva zakotvená v etiopské ústavě.

Vláda nicméně například zablokovala ve většině částech Etiopie internet, aby demonstranti nemohli skrze sociální sítě lákat další lidi na účast v protestech.

Nejhorší demonstrace zmítají státem Oromija, který je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Minulou sobotu tu na náboženském festivalu v oromském Bishoftu, který se nachází asi 40 kilometrů jižně od Addis Abeby, zemřelo více než 50 lidí a dalších 100 utrpělo zranění. Policie použila slzný plyn i ostrou munici. 

Rebelové ničí továrny, vládní budovy i dopravní prostředky. V současné chvíli blokují silnice, které vedou do etiopské metropole Addis Abeba, a na ty, kteří se pokusí projet, hází kamení.

Jsou to většinou spory o půdu a etnicky motivované stížnosti, co násilnosti v zemi vyvolává. V poslední době ale obyvatelé také stále více kritizují vládu za omezování svobody projevu. Podle vlády za těmito akcemi stojí místní rebelové a zahraniční oponenti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy