Estonci zabránili třem ruským novinářům, aby se zúčastnili schůze ministrů zahraničí EU

Dominika Vřešťálová
25. 8. 2017 17:19
Estonsko je známé poměrně vysokou mírou svobody tisku. V současnosti ale jeho postup kritizují tři ruští novináři. Reportéři z televize Russia Today si stěžují, že je estonští pořadatelé odmítli akreditovat na setkání 28 evropských ministrů zahraničí.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich. | Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Tallinn - Estonsko se na žebříčku Reportérů bez hranic řadí mezi země s nejvyšší svobodou tisku. Nedávné obvinění trojice ruských novinářů ale ukazuje, že ani zdejší tolerance není neomezená.

Tři novináři z ruské televize Russia Today se podle agentury RIA Novosti pokoušeli získat akreditaci na setkání 28 evropských ministrů zahraničí. Pořadatelé akce jim ji ale nevydali.

Jejich krok následně zkritizovali i někteří zástupci Evropské unie. "Je to vážný útok na svobodu masových médií", řekl agentuře RIA generální sekretář Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez.

Pořadatelé ale na svém rozhodnutí trvají. "Estonsko má právo odmítnout novináře, kteří přijímají instrukce od státu," řekla pro Aktuálně.cz Piret Seemanová, mediální poradkyně estonského předsednictví Evropské unii.

Seermanová vyjádřila názor, že dostatečná nezávislost schází především novinářům z agentury Sputnik, která spadá právě pod televizi Russia Today.

Schůze evropských ministrů zahraničí proběhne 7. a 8. září jako jedna z mnoha podobných akcí během estonského předsednictví Radě Evropy. Přesná náplň setkání není daná, ale ministři se sejdou těsně po jednáních o obraně a kybernetické bezpečnosti. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 51 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy