Estonci zabránili třem ruským novinářům, aby se zúčastnili schůze ministrů zahraničí EU

Dominika Vřešťálová
25. 8. 2017 17:19
Estonsko je známé poměrně vysokou mírou svobody tisku. V současnosti ale jeho postup kritizují tři ruští novináři. Reportéři z televize Russia Today si stěžují, že je estonští pořadatelé odmítli akreditovat na setkání 28 evropských ministrů zahraničí.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich. | Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Tallinn - Estonsko se na žebříčku Reportérů bez hranic řadí mezi země s nejvyšší svobodou tisku. Nedávné obvinění trojice ruských novinářů ale ukazuje, že ani zdejší tolerance není neomezená.

Tři novináři z ruské televize Russia Today se podle agentury RIA Novosti pokoušeli získat akreditaci na setkání 28 evropských ministrů zahraničí. Pořadatelé akce jim ji ale nevydali.

Jejich krok následně zkritizovali i někteří zástupci Evropské unie. "Je to vážný útok na svobodu masových médií", řekl agentuře RIA generální sekretář Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez.

Pořadatelé ale na svém rozhodnutí trvají. "Estonsko má právo odmítnout novináře, kteří přijímají instrukce od státu," řekla pro Aktuálně.cz Piret Seemanová, mediální poradkyně estonského předsednictví Evropské unii.

Seermanová vyjádřila názor, že dostatečná nezávislost schází především novinářům z agentury Sputnik, která spadá právě pod televizi Russia Today.

Schůze evropských ministrů zahraničí proběhne 7. a 8. září jako jedna z mnoha podobných akcí během estonského předsednictví Radě Evropy. Přesná náplň setkání není daná, ale ministři se sejdou těsně po jednáních o obraně a kybernetické bezpečnosti. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy