Estonci zabránili třem ruským novinářům, aby se zúčastnili schůze ministrů zahraničí EU

Dominika Vřešťálová
25. 8. 2017 17:19
Estonsko je známé poměrně vysokou mírou svobody tisku. V současnosti ale jeho postup kritizují tři ruští novináři. Reportéři z televize Russia Today si stěžují, že je estonští pořadatelé odmítli akreditovat na setkání 28 evropských ministrů zahraničí.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich. | Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Tallinn - Estonsko se na žebříčku Reportérů bez hranic řadí mezi země s nejvyšší svobodou tisku. Nedávné obvinění trojice ruských novinářů ale ukazuje, že ani zdejší tolerance není neomezená.

Tři novináři z ruské televize Russia Today se podle agentury RIA Novosti pokoušeli získat akreditaci na setkání 28 evropských ministrů zahraničí. Pořadatelé akce jim ji ale nevydali.

Jejich krok následně zkritizovali i někteří zástupci Evropské unie. "Je to vážný útok na svobodu masových médií", řekl agentuře RIA generální sekretář Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez.

Pořadatelé ale na svém rozhodnutí trvají. "Estonsko má právo odmítnout novináře, kteří přijímají instrukce od státu," řekla pro Aktuálně.cz Piret Seemanová, mediální poradkyně estonského předsednictví Evropské unii.

Seermanová vyjádřila názor, že dostatečná nezávislost schází především novinářům z agentury Sputnik, která spadá právě pod televizi Russia Today.

Schůze evropských ministrů zahraničí proběhne 7. a 8. září jako jedna z mnoha podobných akcí během estonského předsednictví Radě Evropy. Přesná náplň setkání není daná, ale ministři se sejdou těsně po jednáních o obraně a kybernetické bezpečnosti. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Manchester City získal z Valencie mladého Španěla Torrese

Manchester City získal z Valencie talentovaného španělského fotbalistu Ferána Torrese. Za dvacetiletého křídelního hráče zaplatil anglický vicemistr 23 milionů eur (600 milionů korun) a podepsal s ním pětiletou smlouvu.

Torres přichází do City jako náhrada za Němce Leroye Saného, jenž v červenci přestoupil do Bayernu Mnichov. Španělský mládežnický reprezentant hrál za A tým Valencie od 17 let a v minulé sezoně vstřelil v soutěžních zápasech šest gólů.

před 5 hodinami

Trump po měsících odmítání podpořil korespondenční hlasování ve volbách, postup doporučil lidem na Floridě

Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, dnes tento postup doporučil voličům na Floridě. Ta je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Slovenský premiér žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta ve výši 33 tisíc eur

 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu kvůli porušení stavebního zákona hrozí pokuta až 33.000 eur (přes 862.000 korun). Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Premiér svoje pochybení přiznal už minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy