Estonci zabránili třem ruským novinářům, aby se zúčastnili schůze ministrů zahraničí EU

Dominika Vřešťálová
25. 8. 2017 17:19
Estonsko je známé poměrně vysokou mírou svobody tisku. V současnosti ale jeho postup kritizují tři ruští novináři. Reportéři z televize Russia Today si stěžují, že je estonští pořadatelé odmítli akreditovat na setkání 28 evropských ministrů zahraničí.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich. | Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Tallinn - Estonsko se na žebříčku Reportérů bez hranic řadí mezi země s nejvyšší svobodou tisku. Nedávné obvinění trojice ruských novinářů ale ukazuje, že ani zdejší tolerance není neomezená.

Tři novináři z ruské televize Russia Today se podle agentury RIA Novosti pokoušeli získat akreditaci na setkání 28 evropských ministrů zahraničí. Pořadatelé akce jim ji ale nevydali.

Jejich krok následně zkritizovali i někteří zástupci Evropské unie. "Je to vážný útok na svobodu masových médií", řekl agentuře RIA generální sekretář Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez.

Pořadatelé ale na svém rozhodnutí trvají. "Estonsko má právo odmítnout novináře, kteří přijímají instrukce od státu," řekla pro Aktuálně.cz Piret Seemanová, mediální poradkyně estonského předsednictví Evropské unii.

Seermanová vyjádřila názor, že dostatečná nezávislost schází především novinářům z agentury Sputnik, která spadá právě pod televizi Russia Today.

Schůze evropských ministrů zahraničí proběhne 7. a 8. září jako jedna z mnoha podobných akcí během estonského předsednictví Radě Evropy. Přesná náplň setkání není daná, ale ministři se sejdou těsně po jednáních o obraně a kybernetické bezpečnosti. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy