Estonci zabránili třem ruským novinářům, aby se zúčastnili schůze ministrů zahraničí EU

Dominika Vřešťálová
25. 8. 2017 17:19
Estonsko je známé poměrně vysokou mírou svobody tisku. V současnosti ale jeho postup kritizují tři ruští novináři. Reportéři z televize Russia Today si stěžují, že je estonští pořadatelé odmítli akreditovat na setkání 28 evropských ministrů zahraničí.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich.
Ruští novináři nedostali akreditaci na setkání ministrů v estonském městě Gymnich. | Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Tallinn - Estonsko se na žebříčku Reportérů bez hranic řadí mezi země s nejvyšší svobodou tisku. Nedávné obvinění trojice ruských novinářů ale ukazuje, že ani zdejší tolerance není neomezená.

Tři novináři z ruské televize Russia Today se podle agentury RIA Novosti pokoušeli získat akreditaci na setkání 28 evropských ministrů zahraničí. Pořadatelé akce jim ji ale nevydali.

Jejich krok následně zkritizovali i někteří zástupci Evropské unie. "Je to vážný útok na svobodu masových médií", řekl agentuře RIA generální sekretář Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez.

Pořadatelé ale na svém rozhodnutí trvají. "Estonsko má právo odmítnout novináře, kteří přijímají instrukce od státu," řekla pro Aktuálně.cz Piret Seemanová, mediální poradkyně estonského předsednictví Evropské unii.

Seermanová vyjádřila názor, že dostatečná nezávislost schází především novinářům z agentury Sputnik, která spadá právě pod televizi Russia Today.

Schůze evropských ministrů zahraničí proběhne 7. a 8. září jako jedna z mnoha podobných akcí během estonského předsednictví Radě Evropy. Přesná náplň setkání není daná, ale ministři se sejdou těsně po jednáních o obraně a kybernetické bezpečnosti. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 59 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy