Čeští experti na kyberbezpečnost zabodovali. Z mezinárodní soutěže v Estonsku si vezou první místo

Zahraničí Zahraničí
28. 4. 2017 16:56
Češi uspěli na největším světovém technickém cvičení Locked Shields, které se věnuje kybernetické bezpečnosti. Český tým obsadil první příčku a domů si odveze i jedno speciální ocenění navíc. Soutěžící musí během několikadenního cvičení ubránit fiktivní zemi před řadou kybernetických útoků. Akci pořádá od roku 2010 kybernetické centrum NATO.
Soutěžící na cvičení Locked Shields.
Soutěžící na cvičení Locked Shields. | Foto: Centrum kybernetické spolupráce NATO

Tallinn - Český bezpečnostní tým letos skončil na prvním místě na největším mezinárodním technickém cvičení Locked Shields v Estonsku, které se zaměřuje na boj s kybernetickými útoky.

"Vítězný tým Česka ukázal, že dobrá taktika a stabilní výkony ve všech kategoriích mohou vést k nejvyššímu celkovému skóre," uvedl k vítězství Čechů Aare Reintam z Centra kybernetické spolupráce NATO, které soutěžní klání od roku 2010 pořádá. 

"Zástupci českého týmu si vedli velice dobře i v části cvičení, která simulovala rozhodování na strategické úrovni, což byla letos novinka," dodal Reintam. 

Druhé místo obsadil domácí estonský tým a třetí příčka čekala na specializované alianční družstvo NCIRC.

Modří versus Červení

Hráči - takzvané modré týmy - měli během dvoudenního intenzivního cvičení za úkol ochránit vojenskou leteckou základnu fiktivní země. Ta čelila řadě kybernetických útoků ze strany takzvaného červeného týmu.

"Červení" mířili na vojenské velení základny, její drony, kontrolní systémy nebo síť elektřiny. Provedli více než 2500 takových útoků. 

Události, která probíhala od 24. do 28. dubna, se zúčastnilo okolo 900 odborníků z 25 zemí světa. Mezi nimi například Turecko, Velká Británie, Německo nebo Slovensko.

Česká republika se nejrozsáhlejšího cvičení v oblasti kyberbezpečnosti zúčastnila i v předchozích letech. Loni se umístila na pátém místě.

Letos si česká skupina složená z bezpečnostních týmů státní, komerční i akademické sféry odveze domů taky speciální cenu v kategorii úkolů podle scénáře. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy