Estonsko má novou hlavu státu. Parlament poprvé zvolil do úřadu ženu

ČTK ČTK
3. 10. 2016 15:39
Kersti Kaljulaidová se stane první prezidentkou Estonska. Zvolil ji parlament, celkem 81 ze 101 poslanců, včetně všech členů vládní koalice. V klání neměla soupeře, na její podpoře se předem dohodla většina parlamentních stran. Proti hlasovalo jen 17 zákonodárců.
Kersti Kaljulaidová, nová prezidentka Estonska, první žena v této funkci
Kersti Kaljulaidová, nová prezidentka Estonska, první žena v této funkci | Foto: Reuters

Tallinn - Estonský parlament v pondělí do čela země zvolil Kersti Kaljulaidovou, která dosud působila v Evropském účetním dvoře.

"Děkuji za důvěru a hlasy," poděkovala po svém zvolení do úřadu. Stala se tak první ženou v úřadu prezidenta v Estonsku. Zvolilo ji 81 ze 101 poslanců.

Během voleb neměla soupeře, většina parlamentních stran se předem dohodla, že ji budou volit. Jen 17 zákonodárců hlasovalo proti. Aby byla zvolena do úřadu, musela mít nejméně 68 hlasů, uvedla agentura TASS.

Kaljulaidová získala dokonce 90 hlasů, včetně všech členů vládní koalice a 23 opozičních poslanců. Proti nové prezidentce byli jen konzervativciV minulosti byla Kaljulaidová paradoxně členkou konzervativní pravicové strany - Vlast.

Šestačtyřicetiletá Kaljulaidová pochází z města Tartu. V roce 1992 získala na univerzitě diplom v oboru biologie a v roce 2001 získala titul MBA v oblasti managementu. Je po druhé vdaná a má čtyři děti a je dokonce babičkou.

Ještě během studií působila jako manažerka v komunikačních a bankovních společnostech. Současně byla i publicistka a analytička, zabývala se především otázkami Evropské unie a její doménou byla i témata ze sociální a ekonomické oblasti.

Od roku 2004 do současnosti působila ve funkci u Evropského účetního dvora za Estonsko. 

Na srpnových volbách nové hlavy státu se parlament neshodl celkem třikrát. Následující měsíc neuspělo ani zvláštní voličské grémium. Celý proces se tak vrátil zpět do rukou parlamentu.

O funkci hlavy státu se ucházel například nezávislý právník Allar Jöks, bývalý eurokomisař Siim Kallas z vládnoucí Reformní strany či bývalá ministryně Mailis Repsová z opoziční Estonské strany středu.

Dosavadní prezident Toomas Hendrik Ilves už nemohl kandidovat, protože je v úřadu dvě volební období. Jeho pravomoci vyprší tento měsíc. Inaugurace jeho nástupkyně by se měla konat 10. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy