Estonsko má novou hlavu státu. Parlament poprvé zvolil do úřadu ženu

ČTK ČTK
3. 10. 2016 15:39
Kersti Kaljulaidová se stane první prezidentkou Estonska. Zvolil ji parlament, celkem 81 ze 101 poslanců, včetně všech členů vládní koalice. V klání neměla soupeře, na její podpoře se předem dohodla většina parlamentních stran. Proti hlasovalo jen 17 zákonodárců.
Kersti Kaljulaidová, nová prezidentka Estonska, první žena v této funkci
Kersti Kaljulaidová, nová prezidentka Estonska, první žena v této funkci | Foto: Reuters

Tallinn - Estonský parlament v pondělí do čela země zvolil Kersti Kaljulaidovou, která dosud působila v Evropském účetním dvoře.

"Děkuji za důvěru a hlasy," poděkovala po svém zvolení do úřadu. Stala se tak první ženou v úřadu prezidenta v Estonsku. Zvolilo ji 81 ze 101 poslanců.

Během voleb neměla soupeře, většina parlamentních stran se předem dohodla, že ji budou volit. Jen 17 zákonodárců hlasovalo proti. Aby byla zvolena do úřadu, musela mít nejméně 68 hlasů, uvedla agentura TASS.

Kaljulaidová získala dokonce 90 hlasů, včetně všech členů vládní koalice a 23 opozičních poslanců. Proti nové prezidentce byli jen konzervativciV minulosti byla Kaljulaidová paradoxně členkou konzervativní pravicové strany - Vlast.

Šestačtyřicetiletá Kaljulaidová pochází z města Tartu. V roce 1992 získala na univerzitě diplom v oboru biologie a v roce 2001 získala titul MBA v oblasti managementu. Je po druhé vdaná a má čtyři děti a je dokonce babičkou.

Ještě během studií působila jako manažerka v komunikačních a bankovních společnostech. Současně byla i publicistka a analytička, zabývala se především otázkami Evropské unie a její doménou byla i témata ze sociální a ekonomické oblasti.

Od roku 2004 do současnosti působila ve funkci u Evropského účetního dvora za Estonsko. 

Na srpnových volbách nové hlavy státu se parlament neshodl celkem třikrát. Následující měsíc neuspělo ani zvláštní voličské grémium. Celý proces se tak vrátil zpět do rukou parlamentu.

O funkci hlavy státu se ucházel například nezávislý právník Allar Jöks, bývalý eurokomisař Siim Kallas z vládnoucí Reformní strany či bývalá ministryně Mailis Repsová z opoziční Estonské strany středu.

Dosavadní prezident Toomas Hendrik Ilves už nemohl kandidovat, protože je v úřadu dvě volební období. Jeho pravomoci vyprší tento měsíc. Inaugurace jeho nástupkyně by se měla konat 10. října.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy