Moskevský soud poslal estonského obchodníka na dvanáct let do vězení za špionáž

ČTK ČTK
11. 12. 2017 20:56
Moskevský soud poslal na 12 let do vězení estonského obchodníka Raiva Susiho, kterého uznal vinným ze špionáže. Té se podle obžaloby dopustil v letech 2004 až 2007 během svého služebního pobytu v Moskvě, napsala agentura Interfax. Podrobnosti o procesu nejsou k dispozici vzhledem k tomu, že případ byl klasifikován jako přísně tajný. Susiho zadržela policie na moskevském letišti Šeremeťjevo loni v únoru. Podnikatel je podle Interfaxu majitelem společností Aerohooldus OU, která vyrábí a prodává cvičné proudové letouny. Ruská média dále uvedla, že firma zprostředkovává prodej vojenských zbraní. Muž svou vinu odmítá a u soudu se označil za zajatce v napjatých rusko-estonských vztazích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy