Manželé dětských nevěst mi vyhrožují smrtí, říká TV hvězda. Natáčet musí s bodyguardy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 11. 2018 6:32
Esther Nakajjigoová je jednadvacetiletá ugandská televizní hvězda. Má dvě vlastní reality show, ve kterých se zasazuje za práva dívek a žen. Bojuje proti fenoménu dětských nevěst a snaží se zlepšovat život ženám v uprchlických táborech. V televizi začala pracovat, když jí bylo 17 let. Po čtyřech letech je z ní slavná osobnost a zároveň ugandská ambasadorka pro ženy a dívky. "Nechtěla jsem se jen líčit a být hezká na obrazovce. Chtěla jsem lidem pomáhat," říká pro Aktuálně.cz dívka, kterou při práci musí běžně doprovázet ochranka.
Esther Nakajjigoová.
Esther Nakajjigoová. | Foto: Radek Vebr

Jakým problémům čelí ženy a dívky v Ugandě?

Jde hlavně o dětské nevěsty. V nejchudších oblastech, kde jsou lidé nevzdělaní a negramotní, jsou dívky vnímány jako bohatství. Když se vám narodí dvě dcery, je to jistota, že jednou za ně dostanete třeba přes 50 krav. Nemůžete se dočkat, až vyrostou a vy zbohatnete.

Na jihu Ugandy zase dívky nechodí do školy, protože muži rybaří na jezeře a ony se musejí starat o domácnost. Navíc tam panuje spousta mýtů. Dívky například nesmí na jezero, protože by to přineslo smůlu - ztroskotali byste nebo byste nechytili žádnou rybu. Rybářství je navíc v tom kraji jediným způsobem obživy, takže pro dívku je jedinou možností najít si rybáře, který se o ni postará.

Trochu odlišné je to v hlavním městě, kde žije hodně lidí, kteří chodili do školy a to samé chtějí i pro své děti. Pro dívky v Ugandě platí, že pokud jejich otec do školy nechodil, tak se co nejdříve vdají, třeba už ve čtrnácti.

Jak vaše televizní reality show s tímhle bojuje?

Dávám dívkám druhou šanci. Ve svém pořadu Saving Innocence (Záchrana nevinnosti) chodím do komunit a hledám dívky, které otěhotněly a vdaly se ještě jako děti, a nabízím jim možnost vrátit se do školy. A je jich tolik! 

Nejdřív je naučíme nějakému řemeslu, které je zajímá a které by je mohlo uživit. Naučí se péct, vařit nebo třeba stříhat vlasy. Spolupracujeme s organizací, která se jim postará o děti, zatímco jsou ve škole nebo v práci.

Můj pořad běží už dva roky a za tu dobu jsme vrátili do školy 246 dívek.  

Jak to probíhá?

Chodím k nim spolu s policií a zástupci místních úřadů. Ptáme se jich, jak jsou na tom a jaké to je, vdát se tak brzy. Ptáme se, čím by chtěly být, co by chtěly změnit. Je tohle opravdu to, co chcete? Některé nám samozřejmě řeknou, že jsou šťastné, že manžela milují a on miluje je. Myslí si, že vdát se je jejich jediným úkolem. Povídáme si pak s nimi o tom, jak důležité je vzdělání a podobně.

Kdo je Esther Nakajjigo?

Esther Nakajjigo, aktivistka za práva žen a dívek z Ugandy.

V sedmnácti letech začala pracovat v ugandské televizi, která vysílá její reality show Saving Innocence (Záchrana nevinnosti). V ní Esther Nakajjigo zachraňuje z manželství dívky, které jsou ještě dětmi.

Teď má druhý pořad LIFT - Living In The Face Of Trauma (Žít tváří v tvář traumatu), ve kterém se snaží poukazovat na problémy uprchlic z Jižního Súdánu, jež přicházejí do táborů v Ugandě.

Je ugandskou ambasadorkou pro ženy a dívky a spolupracuje s OSN. Do Prahy přijela na konferenci Next 100 Symposium, propojující politiku a nové technologie, kterou 14. až 15. listopadu pořádala organizace Global Arena Research Institute.

Také ale nacházíme dívky, které jsou zneužívané, trpí různými nemocemi, protože rodily příliš mladé, a které mají nejrůznější potíže. Ty čekají, až je někdo zachrání. Chtějí se vrátit do školy, chtějí cokoliv, co by jim pomohlo změnit život. Zachraňujeme je z manželství a posíláme zpátky do školy.

To všechno se děje před televizními kamerami? Jak na to reagují muži, kterým berete manželky?

Ti už mě mají rádi méně, většinou skončí ve vězení. Já po nich ale ani nechci, aby mě měli rádi. Jsou to starší muži, kteří si vezmou čtrnáctiletou dívku. Je to nelegální, a oni to přesto dělají. Patří to mezi společenské normy.

Policie a úřady by to ale měly hlídat. Mojí prací je donutit místní lídry převzít zodpovědnost. Ptám se jich před kamerou, jak se to všechno mohlo stát a jak to mohli dopustit. Jediný způsob, jakým je možné je donutit, aby s tím něco dělali, je ztrapnit je.

Dostáváte někdy výhrůžky?

Dostávám jich hodně. Lidé končí ve vězení a nejsou z toho nadšení. Říkají, že mě zabijí. Říkají to přímo na kameru, volají do studia nebo to píšou na sociálních sítích. Když jdeme natáčet, vždycky s sebou máme ochranku.

Nemáte strach?

Dříve jsem ho měla, ale teď už ne. Jsou to špatní lidé a nemůžete je nechat, aby vás odradili od konání správných věcí. Jak říkám, jsou to dospělí muži, kteří si za ženu vezmou čtrnáctiletou dívku. Co od nich tak můžete čekat?

Jak se z obyčejné dívky stane v Ugandě televizní hvězda?

Vždycky jsem milovala televizi a reality show, vyrůstala jsem na Kardashians (americká reality show zejména o sestrách Kardashianových - pozn. red.). Vždycky jsem chtěla pracovat v televizi. Ale už když mi bylo necelých jedenáct let, nedokázala jsem přehlížet problémy kolem sebe.

Pocházím z chudého prostředí, kde jsou drogy, zneužívání a prostituce na denním pořádku. Chtěla jsem lidem nějak pomáhat, nechtěla jsem se jen líčit a být hezká na obrazovce. Věděla jsem, že mladí lidé milují televizi stejně jako já a dívají se na ni. Byl to nejlepší způsob, jak k nim promluvit.

Nebylo to jednoduché. Trvalo mi několik let, než jsem prorazila. Zpočátku jsem v televizi dělala dobrovolnici. Tak hrozně moc jsem tam chtěla pracovat, že bych udělala cokoliv. Nosila jsem papíry, líčidla, dělala podřadné práce.

Proč tak malá dívka začne přemýšlet nad tak vážnými tématy? 

Dá se říct, že jsem dospěla příliš brzy. Ve dvanácti letech jsem přišla o svou spolužačku kvůli drogám a prostituci. Ta je v některých čtvrtích města Kampala hlavním prostředkem k výdělku pro ženy a dívky. Moji spolužačku zabil muž, který odmítl zaplatit za její služby. Nemyslím si, že by někdo potřeboval silnější motiv k tomu, se zvednout a něco dělat. Řekla jsem si, že mám dvě možnosti: buď budu jako ona, nebo budu někým, kdo přinese změnu.

Video: Recept na konec bojů v Sýrii je ženská revoluce a sekulární školství, říká syrský režisér

Ženy v muslimských zemích by se měly postavit mužům. Jinak ta mizérie neskončí, říká syrský režisér Talal Derki, autor filmu o islámských radikálech | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy