Berlusconi je u soudu pro lidská práva. Chce, aby mu povolil znovu kandidovat ve volbách

ČTK ČTK
22. 11. 2017 14:50
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi chce znovu kandidovat ve volbách. Dosud to má ale zakázané verdiktem soudu z roku 2013 kvůli daňovým únikům. Proto se nyní obrátil na Evropský soud pro lidská práva. Spor se ale může táhnout i rok.
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se ve středu zabývá žádostí bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho o zrušení italského verdiktu z roku 2013. Ten mu v rámci odsouzení za daňové úniky znemožnil zastávat volené funkce nebo kandidovat.

Jednaosmdesátiletý mediální magnát se tak snaží o politický comeback před parlamentními volbami plánovanými na příští rok.

Rozhodnutí štrasburského tribunálu se ale tuto středu neočekává a patrně nepadne ani do voleb.

Podle francouzského tisku může trvat i více než rok, než soud rozhodne. Funkční období současné italské vlády přitom končí 15. března a volby se musejí uskutečnit do května.

Berlusconiho advokáti se domáhají toho, aby politik mohl nejen kandidovat, ale aby mu byl také navrácen jeho senátorský mandát, o který v roce 2013 přišel. Stalo se tak poté, co byl odsouzen za daňové úniky v jím vlastněné společnosti Mediaset.

Se jménem čtyřnásobného předsedy vlády je spojena řada soudních procesů a sexuálních skandálů. Italský politolog Giovanni Orsina ale agentuře AFP řekl, že část italských voličů má Berlusconiho přesto stále v oblibě. "Představují sedm až osm procent hlasů," upřesnil Orsina.

Berlusconiho koalice pravého středu navíc vyhrála na začátku listopadu regionální volby na Sicílii, označované za "zkoušku nanečisto" před parlamentními volbami.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy