Berlusconi je u soudu pro lidská práva. Chce, aby mu povolil znovu kandidovat ve volbách

ČTK ČTK
22. 11. 2017 14:50
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi chce znovu kandidovat ve volbách. Dosud to má ale zakázané verdiktem soudu z roku 2013 kvůli daňovým únikům. Proto se nyní obrátil na Evropský soud pro lidská práva. Spor se ale může táhnout i rok.
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se ve středu zabývá žádostí bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho o zrušení italského verdiktu z roku 2013. Ten mu v rámci odsouzení za daňové úniky znemožnil zastávat volené funkce nebo kandidovat.

Jednaosmdesátiletý mediální magnát se tak snaží o politický comeback před parlamentními volbami plánovanými na příští rok.

Rozhodnutí štrasburského tribunálu se ale tuto středu neočekává a patrně nepadne ani do voleb.

Podle francouzského tisku může trvat i více než rok, než soud rozhodne. Funkční období současné italské vlády přitom končí 15. března a volby se musejí uskutečnit do května.

Berlusconiho advokáti se domáhají toho, aby politik mohl nejen kandidovat, ale aby mu byl také navrácen jeho senátorský mandát, o který v roce 2013 přišel. Stalo se tak poté, co byl odsouzen za daňové úniky v jím vlastněné společnosti Mediaset.

Se jménem čtyřnásobného předsedy vlády je spojena řada soudních procesů a sexuálních skandálů. Italský politolog Giovanni Orsina ale agentuře AFP řekl, že část italských voličů má Berlusconiho přesto stále v oblibě. "Představují sedm až osm procent hlasů," upřesnil Orsina.

Berlusconiho koalice pravého středu navíc vyhrála na začátku listopadu regionální volby na Sicílii, označované za "zkoušku nanečisto" před parlamentními volbami.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy