Erupce začaly. Island zvedl letecké varování na nejvyšší

ČTK ČTK
29. 8. 2014 9:01
Z vulkánu Bárdarbunga začalo unikat menší množství lávy. Žádný sopečný popel se ale v ovzduší zatím neobjevil.
Island. Ilustrační foto.
Island. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Reykjavík - Islandské úřady zvýšily varování pro letecké společnosti před erupcí sopky Bárdarbunga z předposledního (oranžového) stupně na nejvyšší (červený) stupeň. Učinily tak poté, co z vulkánu začalo unikat menší množství lávy, uvedla islandská televizní a rozhlasová společnost RÚV.

Žádný sopečný popel se ale v ovzduší zatím neobjevil. Všechna letiště v této ostrovní zemi podle AFP nadále fungují, nad místem erupcí je ale zhruba do výšky 5,5 kilometru uzavřen vzdušný prostor.

Nynější erupce jsou prozatím malé. Odborníci hlásí asi kilometrovou puklinu v lávovém poli Holuhraun. Z praskliny na několika místech vytéká láva, explozivní aktivita je ale malá a sopečný prach ihned v místě erupcí dopadá na zem.

Islandský meteorologický úřad ohlásil první výrony lávy asi ve 2:00 SELČ. Puklina je podle všeho v blízkosti řetězce starých kráterů.

Islandský úřad civilní ochrany již ve čtvrtek sdělil, že z neklidné islandské sopky Bárdarbunga, u níž je týden zvýšená seizmická aktivita, možná uniká láva. Vědci se s ohledem na nález řady rozsáhlých prohlubní na ledovci pokrývajícím vulkán domnívají, že pod ledem dochází k erupcím, následkem čehož roztálo odhadem 30 až 40 milionů kubických metrů ledu.

Aktivita sopek na Islandu se bedlivě sleduje. Při erupci vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 totiž sopečný prach narušil leteckou dopravu v Evropě.

Zda by se tak stalo i při výbuchu Bárdarbungy, není zatím možné předpovědět. Podle seizmologů to bude záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a jaká bude jemnost prachu. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.

 

Právě se děje

Další zprávy