Erupce indonéské sopky Sinabung už má sedm obětí, záchranáři pátrají po přeživších

ČTK ČTK
24. 5. 2016 8:05
Nejméně sedm potvrzených obětí už má nedělní erupce sopky Sinabung na západě Indonésie. Záchranáři dál pátrají po lidech, jež mohl zaskočit horký plyn a popel, které zasáhly pole kolem sopky. Několik okolních vesnic v provincii Severní Sumatra pokryla silná vrstva jemného sopečného popela, který všechno zahalil šedým závojem. Prach ze sopky létal do výšky tří kilometrů a dostal se až do měst vzdálených 12 kilometrů. I když aktivita sopky od neděle opadla, úřady nadále varují obyvatele, aby se od vulkánu drželi dál. Sopka vysoká 2600 metrů nevykazovala žádnou činnost téměř čtyři století.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia
 

Právě se děje

před 7 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy