Erdoganova strana požádala o opakování voleb v Istanbulu, rozhodne volební komise

ČTK ČTK
16. 4. 2019 18:49
Strana spravedlnosti a rozvoje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v úterý ústřední volební komisi formálně požádala o anulování místních voleb v Istanbulu, které chce opakovat. Radnici v největším tureckém městě ve volbách z poslední březnové neděle podle dosud zveřejněných výsledků těsně získal kandidát opoziční Lidové republikánské strany. To by tam znamenalo konec 25leté vlády Erdoganovy strany a její islamistické předchůdkyně. Jako starosta Istanbulu začínal ve vysoké politice i Erdogan.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Vládní strana napadla výsledky voleb jak v Istanbulu, tak v Ankaře, kde už ale ústřední volební komise přiznala vítězství kandidátovi opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mansuru Yavaşovi. V Istanbulu se na popud Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) přepočítávaly některé okrsky a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné.

V úterý místopředseda AKP Ali Ihsan Yavuz volební komisi předal tři kufry dokumentů, jimiž zdůvodnil "mimořádné odvolání". Vládní strana odkazuje na nesrovnalosti, chce volby anulovat a zopakovat.

Pokud komise AKP vyhoví, volby se budou konat 2. června. Odmítne-li, pak Erdogan istanbulskou radnici ztratí.

Co se týče nesrovnalostí, média v této souvislosti dříve psala o několika argumentech AKP - například že v některých okrscích nepocházel personál u volebních komisí z řad státních úředníků, anebo že na předměstí Büyükçekmece byla podle vládní strany neprávně registrována řada voličů.

Nespokojenost CHP s počínáním volebních komisařů se přenesla i do ochozů fotbalových stadionů, kde istanbulské kluby o víkendu odehrály dvě derby. "Dejte (Ekremovi) Imamogluovi ihned mandát," skandovali příznivci celků Besiktas a Fenerbahce na tribunách během zápasů s Galatasarayem a momentálním lídrem turecké ligy, týmem Basaksehir Istanbul, jehož fanouškem je údajně i prezident Erdogan. Imamoglu je kandidát opoziční CHP na starostu Istanbulu.

Opakování voleb oslabilo tureckou měnu

Třebaže turecký ministr financí Berat Albayrak v úterý řekl, že případné opakování voleb se na finančních trzích neprojeví, po formálním podání žádosti AKP volby anulovat oslabila turecká lira na 5,825 za dolar, což je minimum od 22. března. Později část ztrát smazala. Od voleb už lira ztratila skoro pět procent hodnoty, od začátku roku pak ztrácí asi devět procent. Albayrak je prezidentův zeť.

AKP v místních volbách celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla v zemi přes polovinu radnic.

 

Právě se děje

Další zprávy